MISSZIÓI MUNKATERV

A CSETÉNYI REFORMÁTUS EGYHÁZKÖZSÉG

MISSZIÓI MUNKATERVE

A 2024. ÉVRE

TEOLÓGIAI ALAPVETÉS

A 2024. évi vezérigénk a Magyarországi Református Egyház által is meghirdetett Élő Ige Évének vezérigéje: „Gyönyörködöm a te beszédedben, mint aki nagy nyereséget talált.” (Zsolt 119,162) Isten szava számunkra az örök életnek a beszéde, mely nemcsak a jövőnket, hanem a jelenünket is meghatározza. Személyes bátorítást, vezetést, intést, üzenetet találunk abban, mely által még inkább megéljük Teremtő és Megváltó Urunk jelenlétét a mindennapjainkban. Hisszük és megéljük, hogy Isten igéje élő és ható. Ez a hitünk meghatározza igehirdetésünket, tanításunkat, szolgálatunkat, közösségi életünket és missziónkat. Az elmúlt évben sok időt szenteltünk annak, hogy megtanuljuk és a szívünkbe zárjuk küldetésünket, mely válasz Isten bennünket megszólító és elhívó szavára. Ebben az évben még inkább figyelni fogunk arra, hogy az Úr beszéde legyen életünk középpontjában, melyben nemcsak Isten kijelentett akaratát és ígéreteit ismerjük meg, hanem magának az Örökkévalónak a jelenlétét tapasztalhatjuk meg még valóságosabban. Gyülekezetünk missziói munkájában eddig is központi szerepe volt az Élő Igének, és törekedni fogunk arra, hogy minél több lélek élje át szolgálatunk eredményeként, hogy az Isten szava nyereséggé és gyönyörűséggé válik számára, olyan igazgyönggyé, mely minden kincsnél értékesebb.

A Csetényi Református Egyházközség 2024-ben is Krisztus missziói parancsát szeretné követni, ezért fontos ebben az esztendőben is a gyülekezet számára, hogy a 2010-ben elkezdett, azóta már részben átalakult missziói szolgálatait folytassa, sőt, megújult lelkesedéssel hívogassa az embereket Krisztushoz, valamint vezesse a már Jézust követőket a megszentelődés és a lelki növekedés útján. Célja, hogy ebben a misszióban minél több munkatársat illetve szolgatársat tudjon megmozdítani Isten dicsőségére és a gyülekezet lelki és testi növekedésére. Az evangélium hirdetése, illetve az ige erővel történő hirdetése és tanítása ezután is az elsődleges faladatunk, de nem feledkezünk meg arról, hogy Isten dicsérete és magasztalása létünknek egyik legfontosabb küldetése. Gyülekezetünk szolgálatában hangsúlyt kap továbbá a tanítvánnyá tétel, a keresztség gyakorlása, a tanítás és a Jézus Krisztussal való közösség, az úrvacsora, illetve a családi és házastársi kapcsolatoknak a megerősítése Krisztusban. A gyülekezeti életben intenzíven jelenik meg a bizonyságtétel a vasárnapi istentiszteleteken is, illetve a személyes imádságok, valamint az Isten előtti közbenjárás és könyörgés. Az egyetemes papság elvét gyakorolva hirdetjük, hogy az evangelizáció minden Krisztusban hívő lélek küldetése és kiváltsága is egyben. Kiemelkedően foglalkoztunk és foglalkozunk a fiatalok megszólításával, hitre vezetésével és tanításával. Fontos számunkra az evangélium számos csatornán történő eljuttatása a legszélesebb körben. Ugyanakkor az utóbbi években nagyobb hangsúlyt kap a hitmélyítés, valamint a presbiterek és a gyülekezeti tagok képzése, hogy felkészítsük a szenteket, a gyülekezetünk hívő és aktív tagjait a szolgálatra és minden jónak a cselekvésére, részvételre az evangelizációban, továbbá az újonnan megtérő hívők közötti szolgálatra. Számos új alkalom indult ezeknek a prioritásoknak a figyelembe vételével, amelyeket szeretnénk 2024-ben is folytatni, némelyiket újragondolni és átszervezni, de mindenben keresni és követni az Úr Jézus vezetését, akiről hisszük és valljuk, hogy a gyülekezetünk Pásztora. 

Már 2010-ben megfogalmazódott bennünk, hogy gyülekezeti, missziói szolgálatunk középpontjában a tanítvánnyá tétel áll. Minden gyülekezeti tagunkat és minden leendő gyülekezeti tagunkat szeretnénk elvezetni az Úr Jézus Krisztussal való személyes találkozásra, és szeretnénk őket megtanítani arra, hogy az Úr Jézusnak engedelmes és hűséges tanítványaiként öntudatos református keresztyén emberként éljenek és szolgáljanak az Élő Istennek. Célunk, hogy tudatos istenfélő emberekként tudjanak megjelenni családjukban és a világban élő embertársaik között, például a munkahelyükön vagy baráti társaságban úgy, hogy életüket látva vágyódás ébredjen az Istentől távol levőkben is Krisztus után, hogy ez által növekedjen Isten népe és a Csetényi Református Egyházközség. Tudjuk, hogy a tanítványság tanulást jelent számunkra. Ezért folyamatosan biztosítjuk egyháztagjaink, illetve a világból érkező testvéreink számára azokat az alkalmakat, ahol mélyebben ismerkedhetnek meg a Szentíráson keresztül Isten akaratával. 

A keresztség tekintetében továbbra is különösen nagy küldetésünk és felelősségünk van községünkben, hisz sok a megkereszteletlen gyermek és fiatal, illetve a megkereszteltek túlnyomó többsége és családjuk nem él személyes kapcsolatban Megváltó Istenükkel. Szeretnénk e tekintetben tanítani továbbra is a gyülekezetet arról, hogy ez a sákramentum szövetségkötést jelent Istennel, illetve feltétlenül együtt jár a Jézus Krisztusról való bizonyságtétellel a sákramentummal élők részéről. Ezért kívánjuk erősíteni bennük azt a tudatot, hogy Isten ígéretei nyilván nemcsak nekik, hanem gyermekeiknek is szólnak, ha életük hittel meggyökerezett a Krisztusban. Nem kell megvonniuk az Úr szövetségének jelétől gyermekeiket attól félve, hogy ezzel bűnt követnének el, vagy olyan fogadalmat tennének, amelynek megtartásában ne tudná segíteni őket Isten, ha ezt őszinte hittel kérik Tőle. Ugyanakkor folyamatos lelki küzdelmet jelent számunkra a névleges keresztyénség, mert jóllehet megkereszteljük a gyermekeket, a szülőknek maguknak nincs személyes kapcsolatuk Istennel. Így gyermekeiket sem tudják fogadalmuknak megfelelően nevelni, mert nem is keresik a Szentháromság Istent, akinek a nevére megkereszteltették gyermeküket. Következésképpen továbbra is komolyan vesszük a személyes beszélgetéseket a kereszteltető családokkal, s mindenkit személyesen buzdítunk az istenfélő élet gyakorlására és gyermekeiknek abban való nevelésére. Ugyanakkor a gyülekezet közösségét is folyamatosan neveljük a megkeresztelt gyermekekért és családjaikért való buzgó könyörgésre, amelyre fogadalmat is teszünk minden alkalommal. Az imaközösségünk állandó imatémájává váltak a megkeresztelt gyermekek és szüleik. Ma még csak álmodunk arról, hogy minden keresztséget hiteles bizonyságtétel előzzön meg a gyülekezetben! Mégis hisszük, hogy az álomból valóság lesz hamarosan!

A közösségépítés, illetve közösség gyakorlás a gyülekezetben végzett szolgálat egy másik alappillére. Krisztus arra tanított bennünket, hogy keressük egymás közösségét, és így éljük meg a Vele való egységünket. Az igaz és őszinte testvéri közösséggel szemléltetjük igazán a világ felé, hogy Jézus a Krisztus, Isten Egyszülött Fia, a világ Megváltója, mindnyájunk Szabadítója. A Jn 13,35 alapján pedig azt is meggyőződéssel valljuk, hogy az egymás irányában gyakorolt szeretetteljes testvéri közösség hirdeti a leginkább, hogy ki az életünk ura. Maga az Úr Jézus is imádkozott azért, hogy a megélt közösségünk lehessen a legerőteljesebb bizonyságtétel a világ felé: „De nem értük könyörgök csupán, hanem azokért is, akik az ő szavukra hisznek énbennem; hogy mindnyájan egyek legyenek úgy, ahogyan te, Atyám, énbennem, és én tebenned, hogy ők is bennünk legyenek, hogy elhiggye a világ, hogy te küldtél el engem.” (Jn 17,20-21) Nem szabad hát elfelejtenünk, hogy az egymással és más lelki testvérekkel megélt lelki közösségünk és egységünk arról tesz bizonyságot, hogy Jézus Krisztus az Isten Fia, a világ Megváltója. Ezért építjük és gyakoroljuk nemcsak a gyülekezeten belüli, hanem a gyülekezeten kívüli közösséget is.

Gyülekezeti életünk tervezésében és formálásában hangsúlyt kapott az elmúlt években a szolgálat. A már megtért gyülekezeti tagjainkat igyekszünk megerősíteni, bátorítani és tanítani, hogy részt vehessenek a lelki szolgálatban. A gyülekezetépítő tanfolyamunkon megtanultuk, hogy minden gyülekezeti tagunkat fel kell készítenünk a lelki adottságainak és az Istentől kapott lelki ajándékainak megfelelő szolgálatra. Isten minden gyermekét arra hívta el, hogy közösségének szolgáló tagja legyen, mert csak így tud igazán növekedni Krisztus egyháza, az üdvözülők gyülekezete. Mind a lelki, mind a fizikai növekedés egyik kulcsa egymás szolgálata. A lelki szolgálaton túl igyekszünk minden gyülekezeti tagunk számára lehetőséget biztosítani arra, hogy a közösség életéhez tartozó fizikai tevékenységekben megtalálja a helyét. A kívánt cél, hogy együtt építhessük a Krisztus testet, ahogyan azt az 1Kor 12-14-ben olvashatjuk. A megválasztott Presbitérium mellé gyülekezeti tagokat kértünk fel és bíztunk meg az istentisztelet körüli szolgálatok teljesítésére – így osztva meg a fizikai terheket. Lelki szolgálati lehetőségeket is biztosítunk gyülekezeti tagjaink számára, mint például az istentiszteleten végzett igeolvasás és imádkozás. A gyerekek vasárnapi tanításában évek óta egy megszokott csapat vesz részt. Az elmúlt években több olyan házi csoportot indítottunk el, amelyeknek élére lelki vezetőket állítottunk gyülekezeti tagjaink közül. Egy férfiakból álló csoportot pedig a lelkipásztor vezet. Ezek a csoportok a közösség gyakorlásának egyik legmélyebb és legintenzívebb lehetőségei Isten gyermekei számára. Ezen házicsoportok megerősítése és növekedése a gyülekezetünk létkérdésévé kell, hogy váljon. Bár a bekezdés végére maradt, de legfontosabb számunkra a közösség gyakorlásában az úrvacsora, amelyben nemcsak egymással, hanem az Úrral is közösségben lehetünk. Az úrvacsora számunkra igen fontos közösségi illetve hitmélyítő élmény, ezért is gyakoroljuk azt havi rendszerességgel. Így erősítjük magunkat abban, hogy lélekben mindnyájan egyek vagyunk Krisztussal és egymással.

Hisszük, hogy az Úr ígérete szerint velünk van missziói szolgálatunkban, és megtapasztaljuk majd ez év során is, hogy valóban Övé minden dicsőség, tisztesség és hatalom mennyen és földön! A 2014-es évtől kezdve az Isten dicsőítését tudatosabban gyakoroljuk az alkalmainkon, mivel megértettük, hogy Isten dicsőítése tulajdonképpen elválaszthatatlan a gyülekezet életétől. Minden istentiszteleten meg kell jelenítenünk az Úr dicsőségét, szentségét és hatalmát. Nyilvánvaló, hogy bármit is teszünk, azzal Jézus Krisztus dicsőségét szeretnénk szolgálni, akinek nevére minden térdnek meg kell hajolnia. Ezért érezzük azt, hogy hangsúlyoznunk kell továbbra is az imádságnak, a dicsőítésnek és az engedelmes életnek a fontosságát. 2020 őszétől kezdve tartunk dicsőítő istentiszteleteket, melyek nemcsak a fiatalabbak számára nyújtanak lehetőséget Isten felszabadult dicséretére. Ebben az esztendőben tovább imádkozunk azért, hogy dicsőítse meg magát Isten közöttünk az által, hogy újabb embereket vezet megtérésre. Mutassa meg számunkra, hogy neki semmi sem lehetetlen, és használjon bennünket az Ő dicsőségének kinyilatkoztatásában. Tudjuk, hogy szenvedélyesen szeretné az Úr az emberek újjászületését és üdvösségét, ezért kiáltunk hozzá, hogy vigye véghez közöttünk az Ő szent akaratát! 

Összesítésként elmondhatjuk, hogy már elkezdtük céltudatosan megélni gyülekezetünk életének, illetve missziójának öt fontos alappillérét, amelyek Istentől rendelt szerepéről meggyőznek bennünket többek között a Mt 28,18-20-ban és az ApCsel 2,41-47-ben olvasott igeszakaszok. Továbbra is tudatosan szeretnénk kommunikálni a gyülekezeti tagjaink felé ezt az öt funkciót, amelyek betöltésére törekszünk a gyülekezeti életben. Megnevezve ezek a következők: Evangelizálás, Közösség, Tanítványozás, Szolgálat és Dicsőítés. Gyülekezeti alkalmainkon ennek az öt alapelvnek egyensúlyban történő megjelenítésére figyelünk. A presbitériummal és a gyülekezeti tagjainkkal közösen fogalmaztunk meg 2020-ban a célkitűzésünket összefoglaló küldetésnyilatkozatot, hogy ezáltal is újra meg újra emlékeztetni tudjuk gyülekezeti tagjainkat arra, mit vár tőlük Isten ebben az életben és a gyülekezetben. Küldetésnyilatkozatunk így szól: „Küldetésünk, hogy az embereket Jézushoz vezessük azért, hogy Isten megváltott gyermekeiként az Ő szeretetteljes családjának tagjaivá legyenek; és segítsük őket lelki érettségre, hogy szolgálatot vállalva a gyülekezetben és a világban Istent dicsőítve éljenek.” Végül pedig reményteljessé és örömtelivé tesz bennünket a misszió végzésében a 2024-es évre szóló igei útravalónk, hiszen a Róm 10,17-ben is azt olvassuk, hogy a hit hallásból van, a hallás pedig Isten igéje által. A magvető példázatán keresztül is azt tanultuk meg, hogy bőségesen kell vetnünk a magot ahhoz, hogy végül bő terméshez jussunk. Az Isten igéje olyan mag, amely magában hordozza az életet. Hisszük, hogy Isten szavát hirdetve életet vetünk el mindenhol. Hisszük, hogy ez az év sok területen is a magvetés éve lesz számunkra. Közben pedig bizakodva várjuk az aratás idejét is, amikor a talán nehézségek árán elvetett jó és élettel teli magok termését örömmel és ujjongva arathatjuk majd az újjászülető, valamint lélekben és hitben megerősödő lelkek, életek formájában természetesen az Élő Isten dicsőségére. Legyen áldott ezért az Ő nagy neve!

 

RENDSZERES SZOLGÁLATAINK

 

Istentiszteletek

Minden vasárnap délelőtt kettő istentiszteletet tartunk. A reggeli (kezdési időpont 9:30) istentiszteleten a református bibliaolvasó kalauz szerint hirdettetik az Úr igéje hagyományos vasárnapi istentiszteleti liturgiával. A délelőtti (kezdési időpont 11:00) istentiszteletünket könnyűzenei egyszerűsített liturgiával végezzük, amelyen kifejezetten a fiatalabb korosztályt megszólító igehirdetések hangzanak el a kornak megfelelő technikai eszközök bevonásával. A könnyűzenei dicsőítő istentiszteleten gyülekezeti zenekarunk szolgál, amely az Oázis Worship nevet hordozza. Az istentiszteletek az Élő Istennel való találkozásnak, a Mindenható magasztalásának ünnepi alkalmai, melyeken kifejezzük Isten iránti hálánkat és folyamatosan megvalljuk bűneinket, hogy az Úr megtisztíthasson és megerősíthessen minket. Az istentisztelet a közösség formálásának alkalma is. Már korábban megteremtettük az istentiszteleten való részvétel lehetőségét a fiatal kisgyerekes szülők számára is a gyermekmegőrző kialakításával. Istennek hála, a gyermekmegőrzőt folyamatosan használják a szülők. A helyiséget az elmúlt években fejlesztettük, ahol már a szülők és gyermekeik egy TV képernyőjén keresztül tudják nyomon követni az istentiszteleteket. A délelőtti istentiszteletünkkel párhuzamosan gyermek istentiszteleteket tartunk gyülekezeti tagjainknak a szolgálatával. Hisszük, hogy minden istentiszteleten elhangzó igehirdetés az Úr üzeneteként szólít meg bennünket személyesen és közösségként egyaránt, melyeken keresztül Mennyei Atyánk erősít, bátorít, buzdít, fedd és int, nevel és tanít, vezet és irányt mutat számunkra. Továbbra is folyamatosan vesznek részt gyülekezeti tagjaink minden vasárnap mindkét istentiszteleten a lectio felolvasásának és az azt követő imádság elmondásának szolgálatában. Sokan örömmel vállalják és végzik ezt a szolgálatot gyülekezetünkben, amelyet a reggeli alkalomra Szalai Sándorné, gyülekezetünk főgondnoka szervez, a délelőtti alkalomra pedig Kottyánné Tóth Teréz presbiter vonja be a szolgálattevőket. 

Az elmúlt években az istentiszteleteink részévé váltak újra a személyes bizonyságtételek. Isten kegyelméből van bátorságunk megosztani egymással azokat a megtapasztalásainkat, amelyekben éreztük az Úr munkáját a személyes életünkben. Az elhangzó bizonyságok erősítik közösségünk hitét, bizalmát és elköteleződését Isten felé, de a testvéri közösségben is megerősítenek minket. 

 

Vasárnapi gyermek istentisztelet

A 2022-es évben Isten kegyelméből újra megerősödött ez a szolgálat. Minden vasárnap a délelőtti istentisztelettel párhuzamosan tartjuk az ifjúsági teremben az ovisoktól az általános iskola 6. osztályos korosztálynak. Így a család minden tagja egy időben vehet részt az istentiszteleteken, míg a legkisebbek a gyermekmegőrzőben játszhatnak. A vasárnapi gyermek istentiszteleti alkalom szolgál a bibliai történetek személyes elmélyítésére, amelynek középpontjában megint csak Isten igéje áll. A gyermekek hitének a mélyítése, erősítése a cél, miközben folyamatosan felkészítjük őket a gyülekezeti nagy istentiszteletbe történő bekapcsolódásra. Ezeket az alkalmakat önkéntesek vezetik felváltva. A szolgálatban ebben az évben részt vevő önkéntesek: Deli Hajnalka, Hajdúné Polánszki Emília, Kottyánné Tóth Teréz, Marton Mónika, Molnár Csilla, Nagy Tiborné, ifj. Nagy Zoltánné. Közülük többen is részt vettek a Vasárnapi Iskolai Szövetség által tartott kurzusokon, ahol erre a szolgálatra készítették fel őket. Az istentiszteletek anyagait minden alkalommal Hajdúné Polánszki Emília hitoktató készíti elő az önkéntesek számára. Tapasztaljuk, hogy az Isten igéjén keresztül elvetett mag tovább él a gyermekekben, s hisszük, hogy egy idő után az elvetett magok beérnek majd és gyümölcsöt teremnek.

 

Úrvacsora

Egyházi évünk nagy ünnepein mind a két nap lehetőséget biztosítunk gyülekezeti tagjaink számára az úrvacsorával való élésre. Gyülekezetünk a havonkénti úrvacsorai közösségét ebben az évben is folytatni kívánja mindkét istentiszteleten. Így minden hónap első vasárnapján megterítjük az úr asztalát – ez alól kivételt képez január hónap első vasárnapja a karácsonyi ünnepkör miatt, valamint június első vasárnapja, amennyiben pünkösd május utolsó vasárnapjára esik. 

Az úrvacsorai közösségek a hitünk megerősítésének alkalmai, melyek során vallást teszünk bűneinkről, kérjük bűneink bocsánatát, valamint keressük az Úr Jézus közösségét, miközben közösséget vállalunk hittestvéreinkkel is. Hirdetjük Krisztus halálát, és annak elégséges voltát az üdvösségünket illetően. Így ez a közösség újra és újra bizonyossá tesz bennünket Isten kegyelme és szeretete felől, valamint arról, hogy hit által Krisztusban örök életünk van. Az úrvacsorai alkalom ünnepet jelent gyülekezetünk számára. Szeretnénk, ha minden egyháztagunk megélhetné és átélhetné személyes életében is a Krisztus által elrendelt Róla történő emlékezés alkalmának szentségét és erejét. 

 

Ünnepeink

Hisszük, hogy egyházi és nemzeti ünnepeink nemcsak a megemlékezés, hanem keresztyéni és nemzeti öntudatunk formálásának az alkalmai is. Ezért ezeket minden esetben igyekszünk igazán ünnepélyessé tenni, hogy lélekemelő alkalmakká váljanak. Ebbe a szolgálatba igyekszünk bevonni a hittanos gyerekeket, illetve gyülekezeti kórusunkat úgy, hogy valamilyen műsorral szolgálnak az ünnepi istentiszteleten. Ilyen ünnepek számunkra: Virágvasárnap, Nagypéntek, Húsvét, Áldozócsütörtök, Pünkösd, Reformáció emlékünnepe, Advent négy vasárnapja, Karácsony, továbbá Anyák napja, Államalapítás ünnepe, Óév, Újév. 2011-ben teremtettük meg annak a hagyományát, mely szerint az Augusztus 20-án tartott ünnepi istentiszteletünk a gyülekezetünk hálaadó alkalma. Ennek a gyakorlatnak az elmélyítésén fogunk fáradozni 2024-ben is gyülekezetünk főgondnokának, Szalai Sándornénak a szervezésében. 

 

Bibliaóra

Kifejezetten a gyülekezeti tagjaink tanításának az alkalma, amelyen párbeszédes formában hasogatjuk és magyarázzuk Isten igéjét, és úgy keressük benne együtt az Úr bennünket megszólító szavát. Minden egyháztagunk számára nyitott alkalom, ahol szabadon lehet kérdéseket feltenni, megbeszélni a nehezen érthető bibliai szakaszokat, és a személyes beszélgetés során igazán el lehet mélyíteni kinek-kinek a szívében az igei üzenetet. Bibliaóráinkat ebben az évben minden páratlan héten szerdánként tartjuk 17 órától. A 2015-ös évtől kezdődően már nem a bibliaolvasó kalauz aznapi igéit tanulmányozzuk ezeken az estéken, hanem egy-egy bibliai könyvet vizsgálunk meg részről részre haladva. 2024-ben a Zsoltárok könyvével foglalkozunk tovább. Tulajdonképpen, ha úgy tetszik, a bibliaórán történik részben a gyülekezet hitoktatása és hitmélyítése. 

 

Tanfolyamok

A hívő életben kezdőknek és haladóknak, vagy éppen még csak az Istent vagy életük értelmét kereső embereknek egyaránt szeretnénk különböző tanfolyamokat indítani. Az elmúlt években már számos tanfolyamot indítottunk és vittünk végig sikerrel. Az elmúlt években átértékeltük korábbi hosszútávú (nem ritkán több, mint egy éves) tanfolyamainkat, és 2022-től kedve már arra törekedtünk, hogy 2-3 hónapos időintervallumban végezzük el ezeket a képzéseket. Ez évben a Keresztkérdések kurzus elindítását tervezzük a gyülekezeti közösségünk és annak közvetlen közelében lévő egyháztagok számára. Valamint a házasságok gondozása érdekében a „Házasság művészete” program folytatásán dolgozunk, melyet február 18-án, a házaspárok megáldásának az alkalmán fogunk meghirdetni a gyülekezetben.

A tanfolyam alkalmait általában kétheti rendszerességgel tartjuk. A több műszakban dolgozókra való tekintettel hétköznapi napon délelőtti és délutáni időpontban is megtartjuk a képzéseket ugyanazzal a tartalommal, ha szükséges. A tanfolyamok sikeres elvégzését oklevéllel jutalmazzuk! 

Célunk a tanfolyamokkal azon túl, hogy értékes tudásanyagot adjunk át, hogy segítse a résztvevőket az Isten és gyülekezetük iránti elköteleződésben. Ugyanakkor abban is szeretnénk segítséget nyújtani, hogy a családban élők kiteljesedjenek Istentől kapott hivatásukban, és ezen túl megtanulják életüket odaszentelni Krisztusnak, mint okos istentiszteletet. Reménységünk, hogy mindezzel a szolgálattal Krisztus parancsának engedelmeskedünk, aki azt kéri tőlünk: „tegyetek tanítvánnyá minden népeket…” (Mt 28,18).

 

Imaközösség

Ez az egyik legfontosabb szolgálatunk. Felismertük ennek a szolgálatnak az elengedhetetlen szükségességét, hiszen Krisztus számos helyen biztat bennünket, hogy kérjük az Atyát az Ő nevében, s megadja nekünk szívünk kérését. „Kérjetek, és adatik nektek…” (Mt 7,7). „Bizony, bizony mondom nektek, hogy amit csak kérni fogtok az Atyától az én nevemben, megadja nektek…” (Jn 16,23). Továbbá annak az apostol által kapott kérésnek is szeretnénk eleget tenni, amelyet az 1Tim 2,1-2-ben így olvasunk: „Arra kérlek mindenekelőtt, hogy tartsatok könyörgéseket, imádságokat, esedezéseket és hálaadásokat minden emberért, a királyokért és minden feljebbvalóért, hogy nyugodt és csendes életet éljünk teljes istenfélelemben és tisztességben.” Az a kicsiny mag, amellyel elkezdtük ezt a missziót lassan ugyan, de gyarapodik, illetve nem fogy el. Minden páros pénteken 17:30-tól egy órán keresztül imádkozunk gyülekezetünk ébredéséért, a presbitériumunkért, ifjúságunkért, betegeinkért, szenvedélybetegeinkért, szülőkért, gyermekekért, megkereszteltekért, a gyülekezetben végzett szolgálatokért és szolgálattevőkért, egyházunk és községünk, nemzetünk vezetőiért, pedagógusokért, vállalkozókért és másokért, illetve templomunk felújításáért és az előttünk álló feladatokért és szolgálatokért. Imaközösségünk fontos része a hálaadás és a dicsőítés nemcsak a meghallgatott imádságokért, hanem magáért az Úrért. Amíg lesz Csetényben református gyülekezet, addig ezt a szolgálatot folyamatosan végeznünk kell. Meg vagyunk győződve arról, hogy gyülekezeti életünknek ez az alkalom az egyik legfontosabb pillére, s ahogyan erősödik majd ez a közösség és ez a szolgálat, olyan arányban fog növekedni gyülekezetünk is. Isten kegyelméből sok meghallgatott imádságról mondhattuk már el bizonyságtételünket, amelyeken keresztül az Úr újra meg újra buzdít a könyörgésben és a közbenjárásban való kitartásra.

 

Családlátogatás-beteglátogatás

A lelkipásztori, illetve gyülekezeti szolgálat szerves része. Célja az evangéliummal elérni minden otthont. Isten igéjével erősíteni a betegeket, megfáradtakat, megterhelteket; személyes kapcsolatot építeni a gyülekezeti tagokkal, ezáltal a gyülekezet megismerése; hívogatni az istentiszteleti közösségbe; esetleges lelkigondozói beszélgetéseket folytatni. Fontos a konfirmandusok és családtagjaik meglátogatása a konfirmáció előkészítés során. A látogatás szolgálatát a lelkipásztor nem egyedül végzi. Különös figyelmet igényelnek a kórházi ápolásban részesülő betegek, ezért lehetőség szerint az ő látogatásukat és erősítésüket soron kívül előre kell venni. Egy-egy igei üzenettel, szórólappal vagy kisebb kiadvánnyal igyekszünk megerősíteni a meglátogatott személyben, személyekben az Istenhez és a gyülekezethez tartozás fontosságát és szükségességét, annak áldásait és kiváltságait, vagy akár tudatos felelősségét. A látogatás során meg kell erősítenünk a gyülekezeti tag szívében, hogy fontos az Úr számára, s gyülekezete is gondol rá és imádságban hordozza az életét. Ezt a szolgálatot komolyan is kell vennünk, hogy ígéretünk ne legyen hiábavaló. Így is próbálunk eleget tenni az Úr igéje felszólításának: „…építse egyik a másikat…” (1Thessz 5,13).

Isten Lelke elindította az asszonyokban a szolgálatkészséget a beteglátogatásban. Ők is látják, hogy a lelkipásztor egymaga nem tud meglátogatni minden beteget. 2011-ben megszerveztük és tudatosan folyamatosan végezzük ezt a szolgálatot azokkal a személyekkel, akiket Isten indított a látogatásokra. A szolgálat szervezésére annak élénkítése céljából újra egy azt összefogó személyt szeretnénk választani – de előtte egy három napos hitmélyítő sorozat keretében szeretnénk tanítani gyülekezetünkben a beteglátogatásról, így is bátorítva új tagok bekapcsolódását ebbe az érzékeny szolgálatba. A látogatások során nemcsak szóban, hanem írásban is juttatunk el igét a betegekhez és idősekhez, amelyet a legtöbb esetben örömmel is vesznek gyülekezeti tagjaink. Ennek a szolgálatnak a folytatása elengedhetetlenül szükséges, hiszen időseink és betegeink mindig is lesznek. 

 

Házi csoportok

A házi csoportok a lelki növekedés, az egymás felé történő szolgálat, az Isten személyesebb dicsőítése, a közösség mélyebb megélése, a testvéri kapcsolatok ápolása és elmélyítése, a nagy gyülekezet közösségének kisebb csoportokban történő építése céljából alakultak. Ezekre az alkalmakra kifejezetten érvényes azoknak a szabályoknak a betartása, amelyek segítségével a mély lelki és testvéri kapcsolatok igazán megszilárdulnak, az egymásért érzett felelősségünk felébred, valamint az adás és az elfogadás öröme megelevenít minden tagot. A csoportok vezetői (gyülekezetépítő tanfolyamon 2 éven keresztül képzett elkötelezett vezetők) ügyelnek a közösségépítő alapelveknek a megvalósítására, amelyeket itt most egy felsorolásban csupán megemlíteni van lehetőségünk: elkötelezettség, őszinteség, kölcsönösség, együttérzés, irgalom, alázat, udvariasság, megbízhatóság (titoktartás), rendszeresség. Négy női és egy férfi csoport alakult, melyből jelenleg 2 női csoport most szünetel. Célunk, ebben az évben, ezen csoportok újraindítása, és a továbbiakban minél több ilyen csoport életre keltése, mert általános tapasztalat, hogy azok a gyülekezetek intenzívebben növekednek, amelyekben hasonló jellegű csoportok működnek. 

 

Ifjúsági óra

Az ifjúsági óra középpontjában Isten igéje áll, amely köré gyűlve tanítjuk a fiatalokat mindarra, amit Jézus parancsolt nekünk. Nem hiányozhat az ifiről a dicsőítés, az éneklés és a közös imádság sem, hiszen szeretnénk megtanítani a fiatalokat imádkozni is, nemcsak Bibliát olvasni és énekelni. Az ilyen lelki élményekre pedig elengedhetetlen szükség van a lelki növekedés szempontjából. Az ifjúsági munkában elengedhetetlen a játék, amely kitűnő közösségformáló eszköz. Filmvetítések, kirándulások, valamint más rendkívüli alkalmak is beépülnek az ifjúság nevelésébe – ennek a megszervezése és bölcs vezetése az ifjúsági csoportok vezetőjének a feladata (jelen esetben a lelkipásztoré) a fiatalok vagy éppen az ő szüleik vagy esetleg a presbitérium és a gyülekezet bevonásával. Ebben a szolgálatban is elsődleges célkitűzésünk a tanítvánnyá tétel, Krisztus követésének az ösztönzése, valamint az egyházközségbe való beépítés, amelyben aztán szolgálati lehetőséget is találhatnak maguknak a fiatalok.

Jelenleg két korcsoportban foglalkozunk a fiatalokkal. Az Ifjúsági Órára a középiskolás korosztálytól kezdve várjuk az ifjúság tagjait (péntek este 20:00). A kis ifi alkalmára pedig az általános iskola felső tagozatos korú serdülők járnak (szombat délután 16:00 órától). 2016-ban sikerült megfogalmaznunk egy célkitűzést is az ifjúsági szolgálatunkra nézve, amelyet a gyülekezet tagjaival is megismertettünk. Mindez jelzi szándékunk komolyságát és elkötelezettségünk számon kérhetőségét. Ifjúsági szolgálatunk célja, hogy megismertessük Jézus szeretetét a fiatalokkal, átéljék köztünk a befogadó szeretet mélységét, és személyes példamutatásunkkal bátorítsuk őket, hogy éljenek Isten dicsőségére betöltve a Tőle rendelt küldetésüket a világban és a gyülekezetben. Címszavakban: EVANGELIZÁCIÓ, KÖZÖSSÉG, TANÍTVÁNYOZÁS, DICSŐÍTÉS, SZOLGÁLAT. Ennek a célkitűzésnek a megvalósításán folyamatosan dolgozunk, és ebbe a folyamatba próbálunk bevonni olyan szolgatársakat, akiknek a szíve elkötelezett a fiatalok felé.

 

Hitoktatás

Célunk a gyerekek krisztusi tanítása és nevelése lehetőség szerint a szülők bevonásával is. A hitoktatás során ismertetjük meg a gyermekeket a bibliai történetekkel, ezeken a történeteken keresztül pedig magával az Élő Istennel. Az óvoda kiscsoporttól kezdve egészen az általános iskolai 8. osztályig végezzük a hitoktatást külön csoportokban. Az óvodai órák a csoportszobában vannak, míg az általános iskolai csoportok óráit az Ifjúsági Termünkben tartjuk, mivel az iskola a szomszédban van. Az órának a légköre teljesen más tud lenni a gyülekezet falain belül, mint az osztálytermekben. A hitoktatást ebben az esztendőben is Hajdúné Polánszki Emília hitoktató-vallástanár, valamint Hajdú Ferenc lelkipásztor végzik. Ugyanakkor 2023. szeptemberétől segítségünkre van ebben a szolgálatban Magosiné Szemerei Janka hitoktató, lelkipásztor-segítő munkatárs, aki az óvodai hittancsoportokban, valamint az általános iskola 7-8. osztályaiban tart órákat a lelkipásztor felügyelete mellett. Az iskolában és az óvodában történő hitoktatás 2009. szeptemberében indult újra, és folyamatosan növekvő létszámmal működik. Itt elsősorban fontos számunkra, hogy a hittanosok elsajátítsák a bibliai történeteket, megpróbálják személyessé tenni és elmélyíteni azok üzenetét, amelyeknek továbbgondolására az ifjúsági órákon illetve a vasárnapi gyermek istentiszteleteken nyílik további lehetőség, valamint a konfirmációi előkészítő során. Így kívánjuk őket egyszerre be is kapcsolni a gyülekezet életébe. A hitoktatásban elsősorban a Magyar Református Pedagógiai Intézet, a Titus Hitéleti Alapítvány, a Parakletos Könyvesház illetve a Vasárnapi Iskolai Szövetség kiadványait használjuk más segédanyagok és szemléltetők mellett. Ezeknek megvásárlása és folyamatos frissítése elengedhetetlen a sikeres hitoktatáshoz. Az általános iskolai hittan könyveket és munkafüzeteket a Zsinati Oktatási Szolgálattól minden évben megkapjuk.

 

Konfirmációi előkészítés

A gyerekek hitoktatásának a megkoronázása, mely végén a fiatalok konfirmációi fogadalmat tesznek Isten és a gyülekezet előtt. A fogadalomtétel komolyságát figyelembe véve a hitünk alapismereteinek és alaptételeinek megtanításán keresztül kívánjuk elkötelezni ifjainkat az Úr Jézus Krisztusnak, hogy hiteles legyen az ajkukon megszólaló bizonyságtétel. Mivel ez elég komoly felkészülést, bizonyos fokú szellemi és mentális érettséget és sok-sok beszélgetést igényel, ezért a konfirmációi fogadalomtételre csak a 8. osztály végén kerül sor, de az ifjaknak már a 7. osztálytól kezdve részt kell venniük a káté órákon. Az előkészítéshez hozzá tartozik a templomi istentiszteleteken való részvétel, s lehetőség szerint az ifjúsági órák látogatása a 8. osztály második félévétől kezdődően. A nyári ifjúsági táborban a részvétel számukra egy alkalommal kötelező! A hiányzásokat számon tartjuk – bizonyos számú hiányzás esetén a fiatal nem konfirmálhat, mivel nem vette komolyan az arra való felkészülést. A konfirmáció előkészítés anyaga egy rövidített káté, a Kárpátaljai Református Egyház kiadványa, amely 73 káté kérdés-feleletet tartalmaz. 

A konfirmáció ünnepi istentisztelet keretében történik, ahol a fiatalok bizonyságot tesznek Jézus Krisztusba vetett hitükről, valamint fogadalmat tesznek Isten iránti elkötelezettségükről. Ezen az ünnepi alkalmon nem történik a káté kérdések kikérdezése, a megtanult és elsajátított anyagról házi vizsgán kell számot adniuk a konfirmandusoknak a felkészítést végző lelkipásztornál. A felnőttek konfirmációi előkészítése a Heidelbergi Káté közös és egyéni tanulmányozásával történik kétheti rendszerességgel tartott alkalmakon. Felnőtt konfirmációra nem kerül sor minden évben. Felnőttek előkészítése igény szerint alakul. Erre az évre is meghirdetjük a felnőtt konfirmáció lehetőségét. Az előkészítés jelentkezés esetén február 20-án indul. A konfirmációra ebben az évben május 12-én kerül sor.

Gyülekezetünkben immár hagyománnyá vált a konfirmáltak találkozója, amelyet 2024-ben május 20-án tartunk majd, jól bevált szokás szerint Pünkösd hétfőn. Ezen az ünnepi istentiszteleten erősíthetik meg a jubiláló konfirmáltak az egykor Istennek tett fogadalmukat. Hisszük, hogy lelki életünknek szüksége van arra, hogy újra meg újra elkötelezzük magunkat Isten felé, hogy meggyengülő hitünk erőre kapjon Isten Szentlelkének a munkája által. Minden jubiláló konfirmáltat levélben értesítünk erről az alkalomról, és meghívjuk őket az Istennel kötött szövetségük felelevenítésére és megújítására.

 

Gyülekezeti énekkar

Gyülekezetünk énekkara közel nyolc éve működik, amelynek célja az istentiszteleti szolgálat zene általi színesítése, vagyis az énekes szolgálatok az istentiszteleteken, ünnepi alkalmakkor, kereszteléskor és esküvőkön. A kórus tagjai hetente egyszer találkoznak jelenleg kedd esténként. Új énekeket tanulnak, és azokkal szolgálnak. Az énekkar küldetése még a gyülekezet énektanulásának az elősegítése, esetleges vezetése a hagyományos istentiszteleten (reggeli). Nem gyülekezeti rendezvényeken is fellépnek képviselve az egyházközséget, de más gyülekezetek meghívásának is eleget szoktak tenni. A kórust Magosiné Szemerei Janka fogja össze. 

Az egyházközségünk 2022-ben áttért teljes egészében az új református énekeskönyv használatára, amelyben sok számunkra ismeretlen ének található. Az énekkar minden hónap utolsó vasárnapján megtanít egy új éneket a gyülekezetnek, amelyet aztán három vasárnapon keresztül gyülekező énekként énekelünk az istentiszteleten a szöveg és a dallam elmélyítése érdekében. Évente legalább 12 új éneket tudunk így megtanulni a gyülekezettel.

 

Gyülekezeti zenekar – Oázis Worship

Gyülekezetünk életébe fokozatosan épült be a dicsőítő énekek éneklése először az ifjúsági és gyermek táborokban, a családi istentiszteleteket, majd a covid miatti online felvételeken keresztül. Tudatosan haladtunk a könnyűzene meghonosítása felé az istentiszteleti alkalmainkon ezzel is segítve a fiatalokat a gyülekezeti életbe és az istentiszteleti alkalmakra való bekapcsolódásban. Közben fokozatosan vezettük be a zenét tanuló fiatalokat a közös zenélés szolgálatába, így alakulhatott meg 2020. őszén gyülekezeti zenekarunk, amely azóta minden vasárnap szolgál a gyülekezetben. Ekkor indítottuk el a zenés istentiszteletünket, melynek bevezetésére hónapokon keresztül készítettük fel a gyülekezet tagjait.

Zenekarunk 8 állandó tagból áll (gitár, billentyű, basszusgitár, dob, hegedű, ének), és olykor ez a létszám bővül. Isten kegyelméből már számos nem itthoni alkalommal szolgálhattunk istentisztelet vagy koncert keretében. A jól ismert dicsőítő énekeket énekeljük, és törekszünk arra, hogy szolgálatunkkal minél több embert vezessünk Jézushoz, illetve segítsük Isten dicsőítésének mélyebb átélésében mindazokat, akik szívéhez közel áll ez a zenei stílus. 2024-ben tudatosabban lépünk ki a gyülekezeti határainkon kívül, és veszünk majd részt többek között az egyházmegyei ifjúsági szolgálatban is. Szerető Atyánk gondoskodott arról is, hogy a nagyobb szolgálataink hangosítására felbuzdította Heimpold Gábor szívét, aki a szentkirályszabadjai gyülekezet tagja, de örömmel és lelkesen segíti zenekarunk szolgálatát biztosítva hozzá a hangtechnikai eszközöket is (ezeket az eszközöket ő maga is többségében kölcsön kéri). Folyamatosan törekszünk arra, hogy zenei megszólalásainkat minőségében is fejlesszük. Sok betöltetlen szükségünk van még az ehhez szükséges eszközök terén. Bízunk abban, hogy Atyánk erről is gondoskodik majd.

 

Iratterjesztés és könyvtár

Fontosnak tartjuk a gyülekezetünk tagjai számára biztosítani a megfelelő keresztyén irodalmat. Ezért lehetőségeink szerint igyekszünk ebben az évben is megvalósítani az iratterjesztést az istentiszteleti alkalmaink előtt és után. Ennek most már állandó szolgálattevője Simon Ervinné. Missziói feladatként tekintünk erre a szolgálatra, hiszen közelünkben nincsenek református vagy protestáns könyvesboltok, ahol megfelelő keresztyén irodalom lenne elérhető gyülekezeti tagjaink számára. Ebben a missziónkban megpróbáljuk figyelembe venni az érdeklődési köröket, s a lelki táplálék igénye szerint biztosítani a megfelelő irodalmat az emberek számára. Mindenekelőtt a bibliaolvasást szeretnénk tovább erősíteni gyülekezetünkben, illetve az egyéni csendességek és áhítatok tartását, s elsősorban ezek felé orientáljuk egyháztagjainkat. 2024-ben is fontosnak tartjuk a családokat, házasságokat és a gyereknevelést segíteni kívánó irodalmak terjesztését és megismertetését a gyülekezeti tagjainkkal. A családnak, mint a közösség legkisebb egységének a megerősítését igen fontosnak tartjuk gyülekezetünkön belül. Egy új lehetőséget kihasználva, évente két ízben tartunk nagyobb szabású keresztyén könyvvásárt gyülekezeti termünkben (tavasszal és ősszel), amelyen a Parakletos Könyvesház mozgó könyvesboltja biztosít hatalmas választékot szinte minden magyarországi keresztyén kiadó könyveiből. 

Egyházközségünkben kölcsönkönyvtár is működik. Az elmúlt években több mint kettőszázezer forintot költöttünk új könyvek vásárlására. Ezzel a szolgálattal azoknak is elérhetővé tudjuk tenni a keresztyén tartalmakat, akik azt nem tudják megvásárolni, vagy nem szeretnének arra külön áldozni. A kölcsönzés hétköznaponként lehetséges a lelkészi hivatalon keresztül, ahol az adminisztrátor vezeti a könyvtári nyilvántartást. 

 

Presbiterképzés

Az újraválasztott presbitériummal is folytatjuk azt a gyakorlatot, hogy évente két alkalmat szentelünk önmagunk képzésére, a közös munkára, értékelésre, elemzésre. Célunk, hogy minél otthonosabban mozogjunk a gyülekezet lelki vezetésében. Ezek az alkalmak megosztva, jobbára az őszi-téli időszakban kerülnek megrendezésre szombati napokon közösen egyeztetett időpontban. A képzés anyagait a lelkipásztor készíti elő John Maxwell egyházi vezetőképzésre készített anyagát felhasználva. Az idei első ilyen presbiteri napunkat február 17-én tartjuk.

TERVEZETT MISSZIÓI ALKALMAK

 

Gyülekezeti Hitmélyítő Esték

Márciusban és novemberben szeretnénk 3-3 egymást követő estéken vendég igehirdető szolgálatával szervezni hitmélyítő alkalmakat. Ezek az esték tanító és missziói jellegű sorozatokat jelentenek. Az alkalmak gyülekezetünk épülését szolgálják. A hitmélyítő esték témái még kidolgozás alatt vannak. A szolgálattevő személyéről és meghívásáról majd annak fényében születik döntés.

 

Nyári Zenés Esték

Augusztus hónap szombatjain hét évvel ezelőtt egy új kezdeményezést indítottunk el gyülekezetünkben. Tulajdonképpen a zenés ifjúsági evangelizációnk alakult át, amelynek a célja immár a gyülekezetben lévők megerősítése, Isten dicsőítésének zenében történő megélése, a közösség építése. A korábbi évek tapasztalataira alapozva folytatjuk, s még szélesebb körben hirdetjük ezeket az estéket, amelyeken színvonalat képviselő, keresztyén, evangéliumot éneklő zenekarok koncertjei mellett egy-egy igehirdetés is megszólal. A nyári meleg estéket szeretnénk arra használni, hogy az immár teljes egészében kialakított templomkertünkben a gyülekezeti tagok személyes kapcsolatai mélyüljenek, akár az éjszakába nyúló beszélgetéseken keresztül is. A zenés esték ebben az évben dicsőítő koncertekké alakulnak majd át. A Nyári Zenés Esték tervezett időpontjai: június 15., július 13., augusztus 17.

 

Ifjúsági Tábor

Szomorúan tapasztaljuk, hogy a felnövekvő fiatal nemzedék jobbára már nem érzékeli a valóságot, mert a számítógépes játékok, az internet, a tik-tok, a netflix és a mozifilmek virtuális és elképzelt világában vannak otthon, amit szeretnének valóságnak hinni. Látszólag egyre kevesebb igény van bennük az élet igazi értékei után, nemzetünk örökségeinek megismerésére, igazi emberi kapcsolatok formálására, közösségi élet gyakorlására, és az élet értelmének és céljának keresésére. A látszat mögött azonban mégis érzékelhető a mély vágyuk az elfogadásra, hogy szeretve és megbecsülve legyenek, hogy igazán értékes életet éljenek. 

A nyári táborainkban jól bevált az a gondolatunk, hogy csak úgy érhetünk el változást a fiatalok életében, ha kimozdítjuk őket megszokott életkörülményeik közül. Elvonulva a fiatalokkal a világ zajától, egyszerre szeretnénk hatni a szívükre, a lelkükre és az értelmükre a lehető legtöbb eszközt felhasználva arra, hogy megismertessük és éreztessük velük Isten szeretetét, kegyelmét és jóságát. 

Egy kicsit részletezve: azt szeretnénk elérni, hogy ez alatt az egy hét alatt a fiatalok elkezdjék megismerni önmagukat Isten szemén keresztül (tudva, hogy az igazi önismeret feltétele Isten ismerete), motivációt nyerjenek arra, hogy keressék az Úr által tervezett helyüket ebben a világban, valamint, hogy már korai kamaszkorban Isten igéjének és Szentlelkének vezetésével értékteremtő gazdag életet formáljanak önmaguknak. A személyes lelki önmegismerést és fejlődést szolgálják a reggeli és esti áhítatok, valamint a délelőtti beszélgetések jó része. Erre az alapra építhető aztán az élet értékeinek felmutatása, valamint az emberi életre káros és veszélyes életvitel kialakításától való óvás – előadások vagy beszélgetések a nemek kapcsolatáról (a Szentírás szerint), valamint a káros szenvedélyekről (cigaretta, alkohol, drog). Közösségi életre úgy próbálunk nevelni a táborban, hogy minden alkalommal együtt étkezünk – a táborlakók közül kijelölt napi felelősök segítenek a terítésben, mosogatásban és takarításban; továbbá közös kirándulásokkal, valamint csapatjátékokkal, vetélkedőkkel, közösségformáló szituációs játékokkal késztetünk az egymásra való odafigyelés szükségességének felismerésére. 

A közösségformálást, valamint a közösségben való viselkedést nemcsak a szituációs játékok segítik, hanem az a helyzet, amibe a táborozók belecsöppennek: oda kell figyelniük a másikra elalvásnál, ébredésnél, fürdőszoba használatánál, stb.. Nemzetünk természeti, építészeti és kulturális értékeiből is szeretnénk bemutatni egy parányi töredéket a fiataloknak – ezt a célt szolgálja a kirándulás – ahogyan a rendelkezésünkre álló anyagi támogatás ezt lehetővé teszi számunkra. Természetesen a fiatalok mindig jó néven veszik, ha egy kis fürdőzés is része a táborozásnak; hát ettől az élménytől sem szeretnénk megfosztani őket. Élményekben és értékekben gazdag napokat szeretnénk adni fiataljaink számára, hogy felismerjék, mennyivel izgalmasabb a valódi világ, mint a számítógépes virtuális képzelt valóság. Csak úgy valósulhatnak meg kitűzött céljaink, ha a táborozás után tovább tudjuk folytatni ezt a fajta nevelést az iskolában és a gyülekezeti közösségen belül is. Az elmúlt évek során már megtapasztaltuk, hogy az ifjúsági élet sok erőt merített a nyári táborokból, és beindultak olyan ifjúsági programjaink, amelyek addig nem voltak a községben, s ma már színesítik és gazdagítják a fiatalok életét, és alternatívát jelentenek számukra. 

A résztvevők általános iskolás tanulók, és középiskolások lesznek vegyesen, de felsőoktatási intézményekben tanuló diákjainkra is számítunk. Az elmúlt években már több fiatalt próbáltunk ki csoportvezetőként a táborainkban. Az ő bevonásuk a szolgálatba folytatódik majd, s szeretnénk további ifiseket megbízni egyéb felelősségteljes feladatokkal. Egyre többen válnak alkalmassá arra, hogy egymás felé szolgáljanak. Az ifjúsági táborunk finanszírozásában egyházmegyei támogatásra is szükségünk lesz. Terveink szerint az ifjúsági táborunkat 2024-ben is egy itthoni dicsőítő koncerttel zárjuk majd, amelyre a táborozók családtagjait megkülönböztetett szeretettel várjuk. Az ifjúsági tábor időpontja várhatóan július 8-13.

 

Napközis Hittantábor

Elsősorban Csetény község általános iskolai alsó tagozatos gyermekeit célozzuk meg ezzel a napközis táborral. A hét célkitűzése, hogy a kisiskolásokat megszólítsa, számukra értéket adjon, elgondolkodtassa őket, és egy olyan irányt mutasson, amely Jézus Krisztus felé vezet. Szeretnénk az egész éves hitoktatói munkát megerősíteni ezzel a héttel, valamint esetlegesen új hittanosokat is megnyerni a következő iskolai évre. Olyan munkásokkal dolgozunk együtt a táborban, akik egész éven keresztül folyamatosan szolgálnak már a gyermekek között, hiszen ők tartják számukra a vasárnapi gyermek istentiszteleti alkalmakat. Ugyanakkor ebben a táborban készítjük fel az ifiseinket a szolgálatra úgy, hogy csoportvezetői feladattal bízzuk meg közülük a komolyabbakat, hogy a következő nemzedék lehetséges hitoktatóivá vagy önkéntes gyermekmunkásaivá, ifjúsági szolgálóivá és az ifjúsági szolgálat vezetőivé neveljük őket. A hét napjai egy-egy téma köré épülnek fel, melyeket bemelegítő játék hangol rá a történetre, majd a feldolgozást és az elmélyítést is játékos formában oldja fel. A Titusz Hitéleti Alapítvány által kiadott nyári gyermekevangelizációs anyagot használjuk. A zenélés, az éneklés fontos szerepet tölt be a gyerekek életében, így hangsúlyt fektetünk rá a táborban is. Sok mozgás, szabadtéri program, változatos események biztosítják azt, hogy a gyerekeket képesek legyünk lefoglalni reggel 9:00 órától délután 15:00 óráig. Az étkezések közösek, így is az egység érzését próbáljuk munkálni a fiatalokban. A gyerekek étkeztetésében önkéntes gyülekezeti tagjaink vannak a segítségünkre. Ennek a komoly feladatnak a lebonyolításához kérünk támogatást mind gyülekezeti, mind egyházmegyei szinten. A gyermekhét vezetője: Hajdúné Polánszki Emília. Napközis gyerektáborunk időpontja: július 1-5.

 

Gyülekezeti Családi Nap

2023-ban felélesztettük, 2024-ben újra megszervezzük a korábban már éveken keresztül megvalósított családi napunkat. A gyülekezeti tagok családjai a célcsoportunk. Egy olyan alkalom, amelyen a külön időpontos istentiszteletre járó gyülekezetei tagok és családok együtt lehetnek és mélyíthetik kapcsolatukat. A program kidolgozása annak az önkéntes csapatnak a feladata, amelyik már a tavalyi nap megszervezésében gyűjtött tapasztalatokat fel tudja használni mind a tervezésben, mind a megvalósításban. A Családi Nap időpontja április 28.

 

Gyülekezeti Ebéd

Évek óta törekszünk arra, hogy a nyári időszakban két-három alkalommal közösen ebédeljünk a gyülekezeti tagjainkkal. Gyülekezetépítő célja is van ezeknek az ebédeknek, hiszen abban segíti közösségünket, hogy a két különböző istentiszteletre járó tagok ne távolodjanak el egymástól. Ilyenkor közös istentiszteletet tartunk, utána pedig együtt ebédelünk és beszélgetünk még a délutánba nyúlóan. Tapasztalatunk, hogy áldottak ezek az alkalmak nemcsak a beszélgetések miatt, hanem az együtt megélt istentiszteletek okán is. Hosszútávú terveink között szerepel, hogy a templomunk felújítása után, a gyülekezeti termünket átalakítjuk olyan közösségi térré, ahol már rossz idő esetén is együtt tud ebédelni a gyülekezet. Szeretnénk, ha ezekre az ebédekre idővel legalább kéthavi rendszerességgel sor kerülhetne. Idei tervezett időpontok: június 16., július 14., augusztus 11.

 

Bekapcsolódás az egyházmegyei Ifjúsági Szolgálatba

Az egyházmegyében szerveződő ifjúsági szolgálatban több szempontból is érintetté válik a gyülekezetünk. Lelkipásztorunk az egyházmegye ifjúsági referenseként koordinálja majd ezt a szolgálatot, melybe önkéntesként a fiataljaink és gyülekezeti tagjaink közül is többen jelentkeztek. Gyülekezeti zenekarunk is szolgálatot vállalt már az április 6-ra szerveződő Egyházmegyei Ifjúsági Találkozóra is. Gyülekezetünk támogatja ezt a szolgálatot, és egy kicsit úgy is tekint rá, mint missziójának kiterjesztését az egyházközségünkhöz nem tartozó fiatalok irányába. Hisszük, hogy áldássá lesz ez a munka a gyülekezeti életünkre nézve is.

 

Záró gondolatok

Bár sokféle célkitűzést fogalmaztunk meg magunknak, és elkötelezettek vagyunk azok megvalósításában is, mégis hisszük, hogy egyedül Isten terve és célja valósulhat meg a gyülekezeti életünkben és szolgálatunkban. „Ha az ÚR nem építi a házat, hiába fáradoznak az építők. Ha az ÚR nem őrzi a várost, hiába óvják azt az őrök. Hiába keltek korán, és feküsztök későn: fáradsággal szerzett kenyeret esztek. De akit az ÚR szeret, annak álmában is ad eleget” (Zsolt 127,1-2). Hisszük és megvalljuk, hogy Isten nélkül semmire sem vagyunk képesek. Hisszük és megéljük, hogy ha az Úr nem jár előttünk, el sem szabad indulnunk. Hisszük, hogy a misszió az Úr Jézus ügye, melyben mi Őt követjük. Szentlelkével és igéjével vezet bennünket, ezért minden rezdülésünkkel Rá figyelünk. Áldjuk Őt mindenben! Hisszük, hogy maga az út legalább olyan fontos, mint a cél, amelyhez az út vezet minket! Hisszük, hogy a misszió és szolgálat közben Isten gondoskodik minden szükségről, Ő éleszti fel bennünk lelki ajándékait, melyekkel szolgálahatunk az Ő nagy nevének dicsőségére. Valljuk, hogy szolgálatunkkal Isten országát építjük, mely nem korlátozódik csupán Csetény község határain belülre, sőt. 

Ezért aztán elfogadjuk, hogyha út közben a mi Urunk más irányba fordít bennünket. Elfogadjuk, ha bezár előttünk kapukat, de örömmel indulunk el az általa megnyitott ajtókon keresztül az Ő nyomdokain gyülekezeti missziónk bármely területét érintse is az. Hittel és engedelmes szívvel készek vagyunk ráállni az Ő igéjére, és megélni annak valóságát, ígéreteinek beteljesedését küldetésünk minden területén. Hisszük, hogy Ő a Mester, mi pedig eszközök vagyunk a kezében, de megbecsült eszközök, munkatársak, küldöttek. Így hálaadással élünk meg minden napot, és minden lépést az úton. Visszatekintve elmondhatjuk, hogy hosszú úton jöttünk el idáig (ahol most a gyülekezetünk van), de hosszú út áll még előttünk is. Vetjük a magot és készülünk az aratásra. Mindez egyedül a Mindenható Istenünknek köszönhető, akiben vagyunk, élünk és mozgunk. Legyen áldott mindenért az Ő Nagy Neve!

 

Csetény, 2024. január 31.