Házasság hete – Szombat
SZOMBAT:
Egymásra hangolódás nézeteltérés idején
Van olyan kérdés, amelyben a házastársaddal szüntelenül nem értetek egyet?
Ha ez egy apró, felszínes dolog – például: hogyan kell helyesen bepakolni a mosogatógépbe, vagy, hogy a vécépapír hova kerüljön -, akkor valószínűleg nem nagy ügy. Lehet, hogy jó hangulatban vitáztok róla egyet, vagy ugratjátok egymást, amiért a másik rosszul csinálta. A nap végén viszont egyikőtöket se zavarja annyira, hogy ne hagyná aludni.
De mi történik akkor, ha egyszerűen nem tudtok megegyezni egy nagyobb kérdésben, amely jelentős hatással van a házasságotokra és a családotokra? Bár megpróbálhatod kerülni a témát, több mint valószínű, hogy szembe kell nézned vele. És ha még soha nem tudtatok megegyezni ebben a kérdésben, az ijesztő, frusztráló és elkeserítő érzés lehet mindkettőtök számára. Lehet, hogy eltűnődsz: „Innen hogyan tovább? Mindig ezen fogunk veszekedni? Kárt fog okozni a kapcsolatunkban?”
Szerencsére van lehetőség arra, hogy feloldjuk ezt a patthelyzetet, és elkezdjünk együtt dolgozni a megoldáson. A kulcs az összehangolódásra való törekvés – nem a teljes egyetértés.
Nem tudod, hogyan kezdj el ebbe az irányba haladni? Íme, néhány tipp.
1. Fogadd el, hogy rendben van, ha nem értetek egyet.
Ez nem jelenti azt, hogy kudarcot vallottatok a házasságotokban, vagy, hogy valamilyen módon kudarcra vagytok ítélve, még akkor sem, ha ez a kérdés a múltban ezt az érzést keltette bennetek. Minden párnak vannak visszatérő vita témái a kapcsolatában. Lehettek elégedetlenek miattuk, azonban remek alkalmak lehetnek arra is, hogy új módokon, jobban megértsétek egymást, és megerősödjetek az egymás iránti elkötelezettségben, miközben együtt keresitek a terhes konfliktusok megoldásait.
2. Határozd meg pontosan a probléma alapjául szolgáló tágabb célt.
A vita mögött van valami, ami felé dolgoztok, egy végcél vagy egy nagyobb cél, ami a törekvéseiteket vezérli, bár különböző módokon. Gyakran előfordul, hogy itt közös nevezőre tudtok jutni. Amikor rájöttök, hogy valójában a tágabb szemléletmódotok megegyezik, akkor megteremtettétek az összehangolódás alapját. Ha úgy érzed, hogy a célotok különbözik, akkor ez tényleg sokkal jobban megértetheti veled a házastársad gondolatmenetét, és megteremti a kompromisszum alapjait. Ez vezet a 3. ponthoz…
3. Ne feledd, hogy egy csapatban vagytok.
Amikor valamivel kapcsolatban egyáltalán nem értetek egyet, úgy tűnhet, hogy a felállás te kontra a házastársad, és csak az egyikőtök kerülhet ki győztesként a helyzetből. Ne felejtsd el, hogy valójában együtt dolgoztok a megoldáson és nem egymás ellen. Ha a tágabb értelemben vett célban már egyetértetek, akkor azzal a tudattal haladhattok előre, hogy végső soron ugyanazt akarjátok. Egyszerűen csak különböző elképzeléseitek vannak arról, hogy hogyan juthattok el odáig. Legyetek együttérzőek és adjátok meg egymásnak a teret, hogy különböző nézőpontokból tudjátok megközelíteni a problémát, és igyekezzetek valahol félúton találkozni vagy kompromisszumot kötni.
Ha úgy érzitek, hogy nem vagytok egy hullámhosszon a hosszabb távú célt illetően, akkor itt az ideje, hogy leüljetek egyet beszélgetni.
Íme, néhány kérdés, amit feltehettek magatoknak (ne felejtsetek el csapattársként gondolkozni!)
- Van összefüggés a céljaitok között? Vannak olyan változtatások, amelyek mindkettőtöket támogathatnak és segíthetnek a megegyezésben?
- Ellenkeznek vagy teljesen ellentmondanak egymásnak a céljaitok? Ha igen, itt az ideje, hogy kompromisszumra törekedjetek.
4. Légy elkötelezett a tisztelet és a bizalom iránt.Akár gyorsan megegyeztetek a tágabb értelemben vett célról, akár kompromisszumot kellett kötnötök, mindig rendkívül fontos, hogy tiszteletben tartsátok a házastársatok nézőpontját. Enélkül könnyen beleeshetsz abba a csapdába, hogy azt hiszed, neked van igazad, ő pedig téved. Ez a gondolkodásmód pedig ártalmas az összehangolódásra nézve – és hosszú távon a házasságotokra nézve is. A párod iránti tisztelet nagyszerű tükörképe a bizalom. Meg kell bíznotok egymásban, hogy ki-ki a maga módján végezhesse a dolgokat, még akkor is, ha az eltér a másikétól. Megfordítva, olyan dolgokat kell majd tennetek, amelyek bizalmat építenek egymás iránt, mint például betartani, amit mondotok egymásnak, és ragaszkodni a kompromisszumokhoz, amelyekben megegyeztetek.
Egyszerűen nem reális, hogy mindenben egyet érts a házastársaddal. De amikor egy nézeteltérés elég tartós és jelentős ahhoz, hogy befolyásolja a házasságotokat, ideje, hogy másképp gondolkodjatok róla. Az egymásra hangolódásra – nem pedig a teljes egyetértésre – való törekvés gyakran pont az lehet, amire szükségetek van ahhoz, hogy kilépjetek a megszokott kerékvágásból, és elkezdjetek produktívan előre haladni.
Forrás: https://www.prepare-enrich.com/blog/
Fordította: Juhász Villő
Hagyjon egy választ!
Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!