Kívül-belül megújult a Csetényi Református Egyházközség Gyülekezeti Terme!
/Kategória: Gyülekezeti hírek, HirdetményekBárka tábor 2025. évi felhívás
/Kategória: Hirdetmények, ProgramokHázasság hete – Hétfő
/Kategória: HirdetményekHÉTFŐ:
Három gondolkodásmód változtatás, amit érdemes fontolóra venned a következő veszekedés előtt
Könnyen lehetnek idilli elképzeléseid arról, hogyan fogod kezelni a konfliktusokat a partnereddel, amikor éppen nem a kellős közepén vagy egy ilyen konfliktusnak. Viszont egy provokáló megjegyzés vagy az egyre erősödő érzelmek miatt hirtelen minden jóindulatod elillan. Mielőtt észrevennéd, máris mérgelődsz és a rossz dolgokon rágódsz. Ahelyett, hogy a kapcsolatotok helyreállításán dolgoznátok, épp az ellenkezőjét teszitek és kirekesztitek egymást.
Ha hirtelen, a pillanat hevében próbálod megváltoztatni a házastársaddal való konfliktus megközelítését, az több okból is kihívást jelent. Ezért lehet hasznos, ha előre átgondoljátok, milyen változtatásokat szeretnétek végrehajtani még mielőtt egy vitába kezdtek. Így az adott pillanatban tökéletes leszel? Valószínűleg nem. De segíthet a probléma gyorsabb megoldásában megteremtve a feltételeket a termékenyebb vitához és az eredmény eléréséhez.
1. Ahelyett, hogy azon rágódnál, hogy miért van igazad, a másiknak miért nincs, próbáld meg más szemszögből nézni a dolgokat.
Mindannyian megtettük már a következőt: veszekszel vagy ideges leszel a házastársadra és utána azon kapod magad, hogy ugyanazok a gondolatok forognak benned. Nem tudod elhinni, hogy ezt mondta! Jogosnak érzed a reakciódat. Keresed az okokat a miértekre. Új indokokat találsz ki, hogy igazold magad. Még inkább jogosnak érzed a viselkedésed, és még biztosabb vagy abban, hogy itt ő a hibás. És a kör folytatódik. Ahogy sejted, ez a módszer nem alkalmas arra, hogy a konfliktusokat egészséges úton dolgozzuk fel. Míg a konfliktus valójában egy lehetőség lehet arra, hogy közelebb kerüljetek egymáshoz, ez a gondolkodásmód távolabb visz titeket egymástól.
Legközelebb, amikor úgy érzed, hogy ebbe a csapdába esel, állj meg, és tudatosan változtasd meg a nézőpontodat. Próbáld meg más szemszögből nézni a problémát – vagy úgy, hogy a házastársad helyébe képzeled magad, vagy csak úgy, hogy objektíven szemléled a helyzetet. Mikor kilépsz abból az egyoldalú nézőpontból, amelynek célja, hogy neked legyen igazad, felkészültebbé válsz a probléma csapatban történő kezelésére úgy, hogy az a kapcsolatotokat a leginkább előre vigye.
2. Hibáztatás helyett vállald a felelősséget.
Amikor probléma adódik a kapcsolatodban, természetes, hogy a másikra – vagy legalábbis magadtól minél távolabb – akarod hárítani a felelősséget. Elvégre, ha a probléma oka valami olyan, ami nem rajtad múlik, akkor te fel vagy mentve, igaz? Nem egészen. Először is, házasként mindketten felelősek vagytok a kapcsolatotok minőségéért, függetlenül attól, hogy mi a probléma. Ha ezt komolyan veszitek, és igazodtok hozzá, az nagyszerűen tükrözi az egymás iránti elkötelezettségeteket.
Másrészt az egyik leghatásosabb dolog, amit egy konfliktus feldolgozásakor tehetsz, hogy felelősséget vállalsz azért, ahogyan hozzájárulhattál a problémához. Ehhez önismeretre van szükség, és arra, hogy a dolgokat szélesebb perspektívából lássuk (ahogyan azt az 1. pontban kifejtettük). Ha képes vagy egyet hátra lépni, és azt mondani: „Itt rontottam el, és itt tudok jobban csinálni valamit”, akkor a házastársadnak is könnyebb lesz ugyanezt megtennie. Ez a gondolkodásmód segít majd megerősíteni a kapcsolatotokat a házasságotok során felmerülő konfliktusokban.
3. Feltételezések helyett építs empátiára.
Valószínűleg hallottad már a mondást a feltételezésekről. Sajnos, gyakran igaznak hangzik. Ha feltételezel dolgokat a partneredről, az nemcsak veszekedéseket okoz, hanem képes tönkretenni a kommunikációt és a megértést közöttetek, ami eléggé megnehezíti a konfliktusok rendezését és feloldását.
Ahelyett, hogy úgy mennél bele egy vitába, hogy a házastársad érveléséről vagy szándékairól már előre meg vagy győződve, válasszd az empátiát. Képzeld magad az ő helyébe, és próbáld meg az ő szemszögéből átélni a konfliktust. Ez emlékeztet arra, hogy ő is ugyanúgy ember, mint te. Ő is követ el hibákat, és ugyanúgy vannak érzései, mint neked. Valószínűleg ő sem akarja jobban ezt a vitát, mint te.
Nem mindig tudhatod, hogy mikor keveredtek vitába. Ha mégis bekövetkezik, nem mindig garantálhatod, hogy tökéletesen végrehajtod ezeket a „szuper praktikákat” – erre készülni kell. Az érzelmek gyakran felerősödnek egy konfliktus során, ami megnehezíti a szokások megváltoztatását abban a pillanatban. Szóval szánjatok egy kis időt a következő konfliktus előtt arra, hogy dolgoztok ezeken a gondolkodásmód-változtatásokon – lehet, hogy mindent meg fog változtatni.
Forrás: https://www.prepare-enrich.com/blog
Fordítta: Juhász Villő
Házasság hete – Kedd
/Kategória: HirdetményekKEDD:
Négy előnye a kiváltó okok megértésének
Valószínűleg már te is tapasztaltál olyat, hogy egy érzelmi reakció aránytalan az azt kiváltó okhoz képest, vagy egy beszélgetés elfajul, és az érzelmek hirtelen elszabadulnak. Persze, bizonyos konfliktusok elkerülhetetlenek és szükségesek, de az állandó kirohanások, amikor csak feszültséget okoz egy-egy helyzet, eléggé megviselhetik a kapcsolatotokat. Ha teszel azért, hogy jobban megértsd saját kritikus pontjaid, a következő előnyökben lesz majd részed:
1. Elkerülöd a felesleges konfliktusokat.
Amikor megérted, hogy mi idéz elő benned feszültséget, az egy esélyt ad arra, hogy racionális gondolkodással mérsékeld az érzelmeidet, így megfelelőbben tudsz majd helyzetekben reagálni. Ha érzed, hogy kezd felforrni az agyvized, vagy ösztönös reakcióként jön a védekezés, természetes, hogy hagyod, hogy az érzelmek átvegyék az irányítást, ami általában a konfliktus felé vezet. Ha ismered a kiváltó okaidat, könnyebben felismered, hogy azért van olyan érzelmi reakciód amilyen, mert különösen érzékeny vagy egy bizonyos témára. Ez a felismerés segít abban, hogy objektívebb perspektívából szemléld a helyzetet, és tudatosabban reagálj.
2. Képes leszel vállalni a felelősséget, ha a válaszod nem tökéletes.
Nem vagyunk robotok. Az érzelmek időről időre befolyásolni fognak, és elkerülhetetlenül úgy fogsz reagálni, hogy azt utána megbánod. De ha tudod, miért reagáltad túl az adott helyzetet, akkor számon tudod kérni magadon, és kijavíthatod magad. Mondhatod azt, hogy „Sajnálom, nem kellett volna így kiakadnom rád. Mostanában nagyon bizonytalannak érzem magam ebben a témában”. Ez is segít átirányítani a beszélgetést egy pozitívabb irányba – lehetőséget teremtve a kapcsolódásra a távolságtartás helyett.
3. Elősegíted az empátia kialakulását.
Ha megérted a saját feszültségeidet, akkor jobban tudod azokat kommunikálni a házastársad felé, és ez segíthet neki megérteni a gondolatmenetedet. Ahelyett, hogy a sötétben tapogatózna a kényes témáiddal kapcsolatban, empatikusabb lehet. Ismeretei lehetővé teszik számára, hogy átgondoltabb legyen, és jobban odafigyeljen a hangnemre, a megfogalmazásra vagy az időzítésre, amikor bizonyos témákról beszél. Ha a házastársad ilyen támogató és megértő módon reagál rád, akkor sokkal valószínűbb, hogy te is viszonozni fogod ezt a választ.
4. Együtt fogtok fejlődni.
Önismeretre és a sebezhetőség elismerésére van szükség ahhoz, hogy azonosítsuk a kiváltó okokat, és megosszuk azokat a partnerünkkel. Ez egy igazán erőteljes módja a fejlődésnek – mind egyénként, mind párként. Azok a területek, amelyekre érzékenyek vagyunk, gyakran a legsebezhetőbb pontjainkhoz kapcsolódnak. Amikor megnyílunk egymás előtt, és megtanulunk ezekről őszintén és elfogadóan kommunikálni, nő az intimitás. Új módszereket fogtok megtanulni egymás támogatására, sőt, segíthettek egymásnak megbirkózni néhány mélyen gyökerező félelemmel és bizonytalansággal.
Az önismeret az élet minden területén fontos. Az erősségeid és gyengeségeid megértése segíthet optimalizálni a munkahelyi teljesítményedet. Ha tudod, mi az, ami energiát ad és mi az, ami kimerít, akkor a mindennapokban a legjobb formádat hozhatod. Ha pedig felismered a kiváltó okaidat, az átalakíthatja a kapcsolatod a házastársaddal, elkerülhetsz felesleges konfliktusokat, és erősítheti közöttetek az intimitást és a kötődést.
Forrás: https://www.prepare-enrich.com/blog/
Fordította: Juhász Villő
Házasság hete – Szerda
/Kategória: HirdetményekSZERDA:
Nyolc tipp a beszélgetéseitek felélénkítéséhez
Van valami rendkívüli abban, ha elég jól érzed magad a házastársaddal ahhoz, hogy csak csendben üljetek egymás társaságában. Nem érzed kínosnak. Egyikőtök sem érzi kötelességének, hogy megtörje a csendet. Egyszerűen elégedettek vagytok egymás jelenlétével.
Másrésztről viszont a házastársad az a személy, akivel a legtöbbet beszélgetsz. A komoly és a bolondos beszélgetéseket is élvezitek legyen szó bármiről…legalábbis régebben élveztétek. Mostanában azonban úgy tűnik, hogy a beszélgetéseitek inkább szokványossá, mint sokatmondóvá és inkább unalmassá, mint izgatóvá váltak. Ha úgy érzed ez igaz rád, nem vagy egyedül. Ahogy telik az idő és belerázódtok a mindennapi élet rutinjába és kötelezettségeibe, a beszélgetések minősége is csökkenhet. Bár ez alkalmanként nem jelent problémát, de fokozatosan negatív hatással lehet arra, hogy mennyire érzitek magatokat kapcsolódva a másikhoz. A jó hír az, hogy elkerülhetitek ezt az utat! Nézzünk meg nyolc tippet, amelyekkel felélénkíthetitek a beszélgetéseiteket.
1. Próbáljatok ki valami újat együtt.
Az, hogy új élményeket szereztek felpezsdíti az endorfint – és a beszélgetést is. Legyen szó akár egy új étterem véleményezéséről vagy a kezdő társastáncon tett kísérleteitek kinevetésről, a megszokottól való elrugaszkodás lehetőséget ad új dolgok megvitatására.
2. Használjatok útmutatót.
Ez lehet a mi “Pároknak szóló beszélgetési útmutató”-nk, amely 14 témát ölel fel és szó esik benne a konfliktusokról, elvárásokról, személyiségről, elkötelezettségről és még sok más témáról. Minden egyes szakasz tartalmaz szövegtől függő bepillantásokat, beszélgetésindítókat és gyakorlati lépéseket, amelyeket azonnal alkalmazhatsz a kapcsolatodban. Természetesen sok más nagyszerű forrás is létezik, amelyek megadhatják az általad keresett struktúra/ösztönzés színvonalát. Próbáld ki valamelyiket a következő randi estéjén!
3. Állítsatok fel néhány szabályt.
Ha vannak gyerekeitek, természetessé válik, hogy állandóan róluk beszéltek. Ha szeretnétek kicsit feszegetni a beszélgetési határaitokat, egyezzetek meg egy bizonyos időben, amíg nem beszélhettek a gyerekekről. Lehet, hogy nehezebb lesz, mint gondolnátok, de cserébe remélhetőleg mélyebbre ástok majd a “beszélgetési téma-gyűjteményetekben”, és olyan dolgokról is beszélhettek, amelyek normális esetben nem jönnének szóba.
4. Ugyanazzal foglaljátok el magatokat.
Olvassátok ugyanazt a könyvet, vagy keressetek egy új tévésorozatot, amibe közösen belekezdhettek. Szakítsatok időt arra, hogy minden fejezet vagy epizód után megbeszéljétek a gondolataitokat. A házassággal vagy párkapcsolattal kapcsolatos tartalmak használata szintén kiváló módja lehetnek annak, hogy könnyedén elkezdjetek a saját kapcsolatotokról beszélgetni.
5. Nevezzétek nevén a problémát.
Néha van egy mélyen lapuló oka annak, hogy a beszélgetés elakadt, és ez jelentkezhet egy meg nem nevezett probléma formájában, ami megoldásra vár közöttetek. Lehet, hogy mindkettőtökben olyan érzelmek dúlnak, amelyek miatt nehezen érzitek jól magatokat a másikkal, és ez akadályozza a hiteles beszélgetést. Ne hagyjátok, hogy ez túl sokáig tartson! Kellemetlen lehet a problémák nyíltan történő kezelése, de a kapcsolatotok hosszú távon meg fogja hálálni azt.
6. Ideje gondolkodni!
A közös tanulás – akár egy ismeretterjesztő podcast vagy dokumentumfilm segítségével, akár elmerülés egy speciális témában az interneten – ösztönző párbeszédet alakíthat ki, mivel megoszthatjátok egymással a témával kapcsolatos gondolataitokat, reakcióitokat és véleményeteket. Lehet, hogy közben még valami újat is megtudtok egymásról!
7. Elég a görgetésből!
A házastársaddal való jó beszélgetés egyik legnagyobb akadálya a telefonok és az elektronikus eszközök állandó jelenléte. A görgetés értékes időt rabol el, amit beszélgetésre és kapcsolatteremtésre fordíthatnátok. Szerencsére ez a probléma könnyen megoldható. Tegyétek félre a telefonokat naponta néhány órára, és helyette koncentráljatok arra, hogy beszélgessetek egymással.
8. Bölcsen osszd be az energiád.
Személyiségedtől, munkádtól, a napod típusától és még sok mástól függően előfordulhat, hogy üresjáratban vagy, amikor a házastársaddal való beszélgetésre lehetőséged adódik. Ismerd fel, mikor van szükséged feltöltődésre, és mire van szükséged ehhez, legyen szó akár 20 kettesben töltött percről, vagy csak egy kevés erőfeszítéssel járó csevegésről, hogy kieresszétek a gőzt. Kommunikáljatok egymással nyíltan az energiaszintetekről és a beszélgetésre való fogékonyságotokról, különösen, ha az alacsony. Az normális, hogy időnként kiégtek, de ha ez folyamatosan előfordul, akkor érdemes megfontolni, hogy milyen egyéb változtatásokat tudtok tenni.
Nem minden beszélgetésetek lesz világrengetően jelentős vagy tartalmas. Ennek ellenére, ha mindig csak felszínes vagy logisztikai dolgokról beszéltek, akkor nehezen fogjátok tudni fenntartani az intimitást és az egymáshoz való kapcsolódást a házasságotok során. Remélhetőleg ezek a tippek segítenek megőrizni a beszélgetéseitek szikráját.
Forrás: https://www.prepare-enrich.com/blog/
Fordította: Juhász Villő
Házasság hete – Csütörtök
/Kategória: HirdetményekCSÜTÖRTÖK:
Alapvető útmutató a minőségi időhöz
Minőségi idő a házastársaddal – mi lenne a kapcsolatotokkal nélküle? Bár néha luxusnak tűnhet a sok teendő között, valójában létfontosságú eleme egy olyan házasságnak, amely kiállja az idő próbáját.
Miért olyan fontos ez?
Először is, ha minőségi időt töltötök együtt, az segít a kötődésben és a kapcsolat ápolásában. Ha mostanában úgy érzed, hogy eltávolodtatok egymástól, az lehet, hogy azért történt, mert elhanyagoltátok a minőségi időt. Másodszor a minőségi idő lehetőséget ad arra, hogy feltöltsétek egymást. Valószínűleg hallottál már a szeretetnyelvekről, és ezek egyike a minőségi idő! Ha ez az egyik vagy mindkettőtök nyelve, akkor az együtt töltött idő segít abban, hogy úgy érezzétek, szeretnek és becsben tartanak benneteket. Harmadszor pedig az együtt töltött minőségi idő segít, hogy életetek több területén is egyensúlyt teremtsetek. Például segít egyensúlyt teremteni a kettőtök összetartozása és a függetlenség között. Amikor az élet kaotikus, az együtt töltött idő előtérbe helyezése biztosítja, hogy ne töltsetek túl sok időt külön. A munka és a magánélet egyensúlya terén is segíthet, mivel átmenetileg megkímél a munkamániától és a vele járó stressztől.
Hogyan hozzuk ki belőle a legtöbbet?
A minőségi idővel kapcsolatban az az érdekes, hogy korlátozott. Részben ez teszi olyan értékessé, olyanná, amit ki kell élvezni. Olyan, mintha nyaralni mennénk. Annak a tudata teszi olyan különlegessé, hogy ez egy ritka élmény, amely ellentétben áll a mindennapi életünkkel. Vagyis valószínűleg a lehető legtöbbet szeretnéd kihozni az együtt töltött időből (ezért is hívják minőségi időnek és nem csak időnek).
- Észrevetted már, hogy a munka a napod minden órájába beszivárog, beleértve azt is, aminek a pároddal töltött minőségi időnek kellene lennie?
- Néha minél jobban szeretnél élvezni egy-egy különleges pillanatot a pároddal, annál nehezebb lehet igazán jelen lenni benne.
Sajnos vannak más dolgok is, amelyek akadályai lehetnek az együtt töltött minőségi időnek – olyan dolgok, amelyek többnyire nem rajtunk múlnak, vagy egyszerűen csak az élet részei. A kulcs az, hogy megtanuljuk, hogyan kezeljük ezeket az akadályokat, még akkor is, ha nem tudjuk megszüntetni azokat.
❖ Vannak bizonyos időszakok az évben, amelyek rendszerint kaotikusak lehetnek, mint például az iskolába való visszatérés vagy az ünnepi időszak. Vagy egyedi helyzetek, mint például a családod számára egy nagy eseményt övező időszak. Ilyenkor lehetetlennek tűnhet, hogy a sok esemény közepette minőségi időt is beleszuszakolj a mindennapokba.
❖ Mi történik akkor, ha egyszerűen mindig elfoglalt vagy? Sajnos sok pár valószínűleg ebbe a kategóriába sorolná magát. Ha ez ellenőrizetlenül marad, negatív hatással lehet a házasságotokra.
❖ Néha nem az idő a probléma, hanem a közös érdeklődés hiánya. Ilyenkor úgy tűnhet, mintha a különálló hobbitok versenyezne a minőségi együtt töltött idővel, ami nem túl jó dinamika a kapcsolatotok számára.
A minőségi idő sokféle formában jelenik meg.
Könnyű beleragadni abba a gondolatba, hogy a minőségi házastársi idő egyenlő a randival, de az igazság az, hogy más formában is megjelenhet és kell is, hogy megjelenjen! Ha nem a megszokott keretek között gondolkodtok arról, hogy mi számít minőségi időnek, nemcsak hogy több lehetőséget kaptok, de érdekesebbé és szórakoztatóbbá is válik a minőségi idő. Kerüljétek el a megszokottat a következők megfontolásával:
- A dupla vagy csoportos randik nem különböznek túlságosan a szokásos randi estéktől, de nagyszerű lehetőséget kínálnak arra, hogy kapcsolódj a házastársaddal, miközben más párokkal is ápolhatod a barátságot.
- Lehet, hogy egy közös projekt nem hangzik túl vonzónak, de hallgass ránk. Egy közös projekt átgondolt és szándékos kiválasztása remek módja lehet annak, hogy minőségi időt töltsetek együtt, és párként fejlődjetek.
- A közös önkéntes munka mind egyéni szinten, mind pedig az együtt töltött idő szempontjából igazán feltöltő lehet.
- Tudtad, hogy a napodban elszórtan vannak rejtett lehetőségek a kapcsolatteremtésre? A kulcs az, hogy megtaláld és kihasználd őket!
Íme: a házastársaddal töltött minőségi idő csínja és bínja. Remélhetőleg ez a rövid útmutató segített megérteni ennek fontosságát, és azt, hogyan hozhatod ki belőle a legtöbbet. A házasságotok során akadályokba fogtok ütközni az együtt töltött idő priorizálása során, de ha megtanuljátok csökkenteni ezeket, és nem a megszokott keretek között gondolkodtok, az hosszú távon a kapcsolatotok javára fog válni.
Forrás: https://www.prepare-enrich.com/blog/
Fordította: Juhász Villő
Házasság hete – Péntek
/Kategória: HirdetményekPÉNTEK:
Az erős kötelék 3 meglepő jele
Úgy érzed, hogy a házastársaddal erős a kötelék köt össze benneteket? Remélhetőleg a válasz igen. Ha igen, akkor pontosan mitől érzed így? Érdekes módon ezt talán nehezebb meghatározni, mint gondolnád.
Lehet, hogy nagyszerűen kommunikáltok, és ügyesen kezelitek a konfliktusokat. Való igaz, hogy ezek a dolgok gyakran kéz a kézben járnak az erős kapocs érzésével, és semmiképpen sem szabad lekicsinyelni őket. De nem ezek az egyetlen jelei az erős köteléknek! Néha egy csomó aprónak tűnő, rejtett dolog járul hozzá a közelség és a kapcsolat érzéséhez. Ezek a dolgok gyakran ugyanolyan fontosak lehetnek, még akkor is, ha nem tűnnek olyan „komolynak” az egészséges párkapcsolati szokások szempontjából. Beszéljünk néhány ilyen meglepő és néha furcsa jeléről az erős köteléknek.
1. Közös nyelvet beszéltek
Vannak a házastársaddal saját kitalált szavaitok vagy kifejezéseitek? Egy bizonyos gesztus vagy arckifejezés után pontosan tudjátok, hogy a másik mire gondol? Vannak titkos jelentésű fedőszavaitok? Azon túl, hogy némi mókát és humort visznek az interakciótokba, szolgálnak ezek a dolgok valamilyen célt? A válasz röviden: igen!
A hosszú távú kapcsolatokban igen gyakori, hogy kialakul a kommunikáció saját, rövidített változata. Valószínűleg te is tapasztaltad már ezt a szüleiddel, testvéreiddel és közeli barátaiddal. Minél több időt töltesz valakivel, annál pontosabbá válik ez a nyelvezet, melynek kialakulása nem egyik napról a másikra történik. Idővel alakul ki ez a fajta kommunikáció, ahogy tapasztalataitok egyre gyűlnek, és formálódik a közös múltatok. Ha a házastársaddal közös nyelvetek van, vagy akár végtelen mennyiségű belsős viccetek, amelyekre állandóan hivatkoztok, az annak a jele, hogy olyan időt töltötök együtt, amely közös jelentéstartalmat épít, és növeli a párkapcsolati összetartozás érzését.
2. Rituálék, amikhez ragaszkodtok
Lehet, hogy lefekvés előtt mindig együtt mostok fogat, még akkor is, ha egész este különböző dolgokat csináltatok. Vagy talán van egy koreográfiátok, amit a kedvenc sorozatotok nyitódalára táncoltok. Vagy egymás dilis beceneveivel fejezitek be a hívásokat.
Kutatások kimutatták, hogy általánosságban a párkapcsolati rituálék elsöprően pozitív hatással vannak a házasságra. Megteremtik és ápolják a kapcsolatot és a kötődés stabilitásának érzését. Állandó érintkezési pontokként működnek a kapcsolatotokban, amelyek segítenek nektek egymáshoz és a párként való egyedi identitásotokhoz kötődni. És nem csak a „hagyományosabb” rituálék, mint például az, hogy hogyan köszöntitek egymást, járnak ezekkel az előnyökkel. Még az idétlennek és triviálisnak tűnő dolgok is jelentőségteljes közelséget jelentenek. Ráadásul szándék kell ahhoz, hogy ragaszkodjunk hozzájuk. Muszáj azt a bolondos táncot járnod? Nem. De amikor úgy döntesz, hogy ilyen módon foglalkozol a házastársaddal, az a jelenlétedről és a kapcsolat fenntartása iránti elkötelezettségedről tanúskodik.
3. Egymás bosszantása
Ha képesek vagytok egymást jóindulatúan ugratni – anélkül, hogy megsértődnétek vagy megbántanátok a másikat -, az nagyszerű jel. Ez azt jelenti, hogy mindketten biztonságban és magabiztosnak érzitek magatokat a kapcsolatotokban, jó az önismeretetek, és tisztában vagytok egymás ingerküszöbeivel. Tudjátok, hogy hol vannak egymás határai és tiszteletben tartjátok azokat. Ilyenkor egy hullámhosszon vagytok, és szinkronban van a humorérzéketek. Mindez szoros kapcsolatot, valamint érzelmi biztonságot igényel. A kulcs itt persze az, hogy valóban ne legyenek neheztelések vagy sértődések, amikor egymást ugratjátok. Ha mégis felbukkannak, ami egy ponton biztosan megtörténik, akkor azonnal tudjatok velük foglalkozni. Ha mindkettőre képesek vagytok, akkor egy olyan dinamika jön létre, amely a kapcsolat vitalitását és a barátságot erősíti.
Amikor a házastársi erős kötelékről beszélünk fontos, hogy az egészséges házasságnak vannak általános alapelvei. Aztán ott vannak a látszólag apróbb, mégis egyedi dolgok, amelyek a „papíron nagyszerű” kapcsolatot színessé és valódivá alakítják, amelytől tényleg érezni fogjátok, hogy párkapcsolatban éltek. Lehet, hogy egyes dolgok nagyobb összefüggéseiben jelentéktelennek tűnnek, de végső soron ezek a dolgok jelentik a magját annak, hogy kik vagytok ti, mint egy pár, és ezeket meg kell ünnepelni.
Forrás: https://www.prepare-enrich.com/blog/
Fordította: Juhász Villő
Házasság hete – Szombat
/Kategória: HirdetményekSZOMBAT:
Egymásra hangolódás nézeteltérés idején
Van olyan kérdés, amelyben a házastársaddal szüntelenül nem értetek egyet?
Ha ez egy apró, felszínes dolog – például: hogyan kell helyesen bepakolni a mosogatógépbe, vagy, hogy a vécépapír hova kerüljön -, akkor valószínűleg nem nagy ügy. Lehet, hogy jó hangulatban vitáztok róla egyet, vagy ugratjátok egymást, amiért a másik rosszul csinálta. A nap végén viszont egyikőtöket se zavarja annyira, hogy ne hagyná aludni.
De mi történik akkor, ha egyszerűen nem tudtok megegyezni egy nagyobb kérdésben, amely jelentős hatással van a házasságotokra és a családotokra? Bár megpróbálhatod kerülni a témát, több mint valószínű, hogy szembe kell nézned vele. És ha még soha nem tudtatok megegyezni ebben a kérdésben, az ijesztő, frusztráló és elkeserítő érzés lehet mindkettőtök számára. Lehet, hogy eltűnődsz: „Innen hogyan tovább? Mindig ezen fogunk veszekedni? Kárt fog okozni a kapcsolatunkban?”
Szerencsére van lehetőség arra, hogy feloldjuk ezt a patthelyzetet, és elkezdjünk együtt dolgozni a megoldáson. A kulcs az összehangolódásra való törekvés – nem a teljes egyetértés.
Nem tudod, hogyan kezdj el ebbe az irányba haladni? Íme, néhány tipp.
1. Fogadd el, hogy rendben van, ha nem értetek egyet.
Ez nem jelenti azt, hogy kudarcot vallottatok a házasságotokban, vagy, hogy valamilyen módon kudarcra vagytok ítélve, még akkor sem, ha ez a kérdés a múltban ezt az érzést keltette bennetek. Minden párnak vannak visszatérő vita témái a kapcsolatában. Lehettek elégedetlenek miattuk, azonban remek alkalmak lehetnek arra is, hogy új módokon, jobban megértsétek egymást, és megerősödjetek az egymás iránti elkötelezettségben, miközben együtt keresitek a terhes konfliktusok megoldásait.
2. Határozd meg pontosan a probléma alapjául szolgáló tágabb célt.
A vita mögött van valami, ami felé dolgoztok, egy végcél vagy egy nagyobb cél, ami a törekvéseiteket vezérli, bár különböző módokon. Gyakran előfordul, hogy itt közös nevezőre tudtok jutni. Amikor rájöttök, hogy valójában a tágabb szemléletmódotok megegyezik, akkor megteremtettétek az összehangolódás alapját. Ha úgy érzed, hogy a célotok különbözik, akkor ez tényleg sokkal jobban megértetheti veled a házastársad gondolatmenetét, és megteremti a kompromisszum alapjait. Ez vezet a 3. ponthoz…
3. Ne feledd, hogy egy csapatban vagytok.
Amikor valamivel kapcsolatban egyáltalán nem értetek egyet, úgy tűnhet, hogy a felállás te kontra a házastársad, és csak az egyikőtök kerülhet ki győztesként a helyzetből. Ne felejtsd el, hogy valójában együtt dolgoztok a megoldáson és nem egymás ellen. Ha a tágabb értelemben vett célban már egyetértetek, akkor azzal a tudattal haladhattok előre, hogy végső soron ugyanazt akarjátok. Egyszerűen csak különböző elképzeléseitek vannak arról, hogy hogyan juthattok el odáig. Legyetek együttérzőek és adjátok meg egymásnak a teret, hogy különböző nézőpontokból tudjátok megközelíteni a problémát, és igyekezzetek valahol félúton találkozni vagy kompromisszumot kötni.
Ha úgy érzitek, hogy nem vagytok egy hullámhosszon a hosszabb távú célt illetően, akkor itt az ideje, hogy leüljetek egyet beszélgetni.
Íme, néhány kérdés, amit feltehettek magatoknak (ne felejtsetek el csapattársként gondolkozni!)
- Van összefüggés a céljaitok között? Vannak olyan változtatások, amelyek mindkettőtöket támogathatnak és segíthetnek a megegyezésben?
- Ellenkeznek vagy teljesen ellentmondanak egymásnak a céljaitok? Ha igen, itt az ideje, hogy kompromisszumra törekedjetek.
4. Légy elkötelezett a tisztelet és a bizalom iránt.Akár gyorsan megegyeztetek a tágabb értelemben vett célról, akár kompromisszumot kellett kötnötök, mindig rendkívül fontos, hogy tiszteletben tartsátok a házastársatok nézőpontját. Enélkül könnyen beleeshetsz abba a csapdába, hogy azt hiszed, neked van igazad, ő pedig téved. Ez a gondolkodásmód pedig ártalmas az összehangolódásra nézve – és hosszú távon a házasságotokra nézve is. A párod iránti tisztelet nagyszerű tükörképe a bizalom. Meg kell bíznotok egymásban, hogy ki-ki a maga módján végezhesse a dolgokat, még akkor is, ha az eltér a másikétól. Megfordítva, olyan dolgokat kell majd tennetek, amelyek bizalmat építenek egymás iránt, mint például betartani, amit mondotok egymásnak, és ragaszkodni a kompromisszumokhoz, amelyekben megegyeztetek.
Egyszerűen nem reális, hogy mindenben egyet érts a házastársaddal. De amikor egy nézeteltérés elég tartós és jelentős ahhoz, hogy befolyásolja a házasságotokat, ideje, hogy másképp gondolkodjatok róla. Az egymásra hangolódásra – nem pedig a teljes egyetértésre – való törekvés gyakran pont az lehet, amire szükségetek van ahhoz, hogy kilépjetek a megszokott kerékvágásból, és elkezdjetek produktívan előre haladni.
Forrás: https://www.prepare-enrich.com/blog/
Fordította: Juhász Villő