Házasság hete – Hétfő

HÉTFŐ:
Három gondolkodásmód változtatás, amit érdemes fontolóra venned a következő veszekedés előtt

Könnyen lehetnek idilli elképzeléseid arról, hogyan fogod kezelni a konfliktusokat a partnereddel, amikor éppen nem a kellős közepén vagy egy ilyen konfliktusnak. Viszont egy provokáló megjegyzés vagy az egyre erősödő érzelmek miatt hirtelen minden jóindulatod elillan. Mielőtt észrevennéd, máris mérgelődsz és a rossz dolgokon rágódsz. Ahelyett, hogy a kapcsolatotok helyreállításán dolgoznátok, épp az ellenkezőjét teszitek és kirekesztitek egymást.

Ha hirtelen, a pillanat hevében próbálod megváltoztatni a házastársaddal való konfliktus megközelítését, az több okból is kihívást jelent. Ezért lehet hasznos, ha előre átgondoljátok, milyen változtatásokat szeretnétek végrehajtani még mielőtt egy vitába kezdtek. Így az adott pillanatban tökéletes leszel? Valószínűleg nem. De segíthet a probléma gyorsabb megoldásában megteremtve a feltételeket a termékenyebb vitához és az eredmény eléréséhez.

1. Ahelyett, hogy azon rágódnál, hogy miért van igazad, a másiknak miért nincs, próbáld meg más szemszögből nézni a dolgokat.

Mindannyian megtettük már a következőt: veszekszel vagy ideges leszel a házastársadra és utána azon kapod magad, hogy ugyanazok a gondolatok forognak benned. Nem tudod elhinni, hogy ezt mondta! Jogosnak érzed a reakciódat. Keresed az okokat a miértekre. Új indokokat találsz ki, hogy igazold magad. Még inkább jogosnak érzed a viselkedésed, és még biztosabb vagy abban, hogy itt ő a hibás. És a kör folytatódik. Ahogy sejted, ez a módszer nem alkalmas arra, hogy a konfliktusokat egészséges úton dolgozzuk fel. Míg a konfliktus valójában egy lehetőség lehet arra, hogy közelebb kerüljetek egymáshoz, ez a gondolkodásmód távolabb visz titeket egymástól.

Legközelebb, amikor úgy érzed, hogy ebbe a csapdába esel, állj meg, és tudatosan változtasd meg a nézőpontodat. Próbáld meg más szemszögből nézni a problémát – vagy úgy, hogy a házastársad helyébe képzeled magad, vagy csak úgy, hogy objektíven szemléled a helyzetet. Mikor kilépsz abból az egyoldalú nézőpontból, amelynek célja, hogy neked legyen igazad, felkészültebbé válsz a probléma csapatban történő kezelésére úgy, hogy az a kapcsolatotokat a leginkább előre vigye.

2. Hibáztatás helyett vállald a felelősséget.

Amikor probléma adódik a kapcsolatodban, természetes, hogy a másikra – vagy legalábbis magadtól minél távolabb – akarod hárítani a felelősséget. Elvégre, ha a probléma oka valami olyan, ami nem rajtad múlik, akkor te fel vagy mentve, igaz? Nem egészen. Először is, házasként mindketten felelősek vagytok a kapcsolatotok minőségéért, függetlenül attól, hogy mi a probléma. Ha ezt komolyan veszitek, és igazodtok hozzá, az nagyszerűen tükrözi az egymás iránti elkötelezettségeteket.

Másrészt az egyik leghatásosabb dolog, amit egy konfliktus feldolgozásakor tehetsz, hogy felelősséget vállalsz azért, ahogyan hozzájárulhattál a problémához. Ehhez önismeretre van szükség, és arra, hogy a dolgokat szélesebb perspektívából lássuk (ahogyan azt az 1. pontban kifejtettük). Ha képes vagy egyet hátra lépni, és azt mondani: „Itt rontottam el, és itt tudok jobban csinálni valamit”, akkor a házastársadnak is könnyebb lesz ugyanezt megtennie. Ez a gondolkodásmód segít majd megerősíteni a kapcsolatotokat a házasságotok során felmerülő konfliktusokban.

3. Feltételezések helyett építs empátiára.

Valószínűleg hallottad már a mondást a feltételezésekről. Sajnos, gyakran igaznak hangzik. Ha feltételezel dolgokat a partneredről, az nemcsak veszekedéseket okoz, hanem képes tönkretenni a kommunikációt és a megértést közöttetek, ami eléggé megnehezíti a konfliktusok rendezését és feloldását.

Ahelyett, hogy úgy mennél bele egy vitába, hogy a házastársad érveléséről vagy szándékairól már előre meg vagy győződve, válasszd az empátiát. Képzeld magad az ő helyébe, és próbáld meg az ő szemszögéből átélni a konfliktust. Ez emlékeztet arra, hogy ő is ugyanúgy ember, mint te. Ő is követ el hibákat, és ugyanúgy vannak érzései, mint neked. Valószínűleg ő sem akarja jobban ezt a vitát, mint te.

Nem mindig tudhatod, hogy mikor keveredtek vitába. Ha mégis bekövetkezik, nem mindig garantálhatod, hogy tökéletesen végrehajtod ezeket a „szuper praktikákat” – erre készülni kell. Az érzelmek gyakran felerősödnek egy konfliktus során, ami megnehezíti a szokások megváltoztatását abban a pillanatban. Szóval szánjatok egy kis időt a következő konfliktus előtt arra, hogy dolgoztok ezeken a gondolkodásmód-változtatásokon – lehet, hogy mindent meg fog változtatni.

Forrás: https://www.prepare-enrich.com/blog
Fordítta: Juhász Villő

0 hozzászólás

Hagyjon egy választ!

Szeretne csatlakozni a beszélgetéshez?
Nyugodtan járulj hozzá az alábbiakban!

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük